Loštice: Jediné místo, kde se vyrábí jediný český sýr
Jediný sýr, kterým se můžeme v zahraničí chlubit jako ryze českým, jsou olomoucké tvarůžky. Třebaže nesou přídomek olomoucké, není žádné tajemství, že se vyrábějí v Lošticích. Jaká je historie loštické výroby tvarůžků? Co znamená AW v jejich logu? Proč se na Hané říká tvarůžkům „tvargle“? Má cenu jezdit do Loštic?
Město Loštice. Zde se rodí slavné tvarůžky
Loštice nejsou vesnice, ale malé úhledné městečko, kde žije na tři tisíce obyvatel. Návštěvníky tu nevítá „odér olomouckých syrečků“, ale v létě vůně kvetoucích lip a růží, jimiž je osázeno náměstí a množství parkových úprav parteru města. Ani při cílené snaze se nepodaří určit cokoliv spojené s atributem města – olomouckými tvarůžky. Vyrábějí se zde od roku 1876, ovšem tímto datem výroba tvarůžků nezapočala.
„První písemná zmínka o olomouckých tvarůžcích pochází už z roku 1452, a pojmenování tvarůžky se objevilo prvně v soupisu pozůstalosti z Olomouce z roku 1583. Tvarůžky se po staletí vyráběly zejména na venkově okolo Olomouce, přičemž přízvisko „olomoucké“ se jim dostalo především proto, že se tyto specifické produkty z tvarohu prodávaly na trzích v Olomouci,“ píše na stránkách olomoucky.rej.cz, kde je o tvarůžcích velmi zajímavé pojednání.
Proč asi „tvargle“?
Z Olomouce s kdysi velkou německy hovořící menšinou asi pochází i zlidovělé označení tvarůžků coby „tvargle“.
Německy se nazývají Olmützer Quargel. A od Quargel je už jen skok k lidovému tvargel, tvargl, tvargle.
Tvarůžky se prý na Hané vyráběly na mnoha místech. V prostorách dnešní A. W. v Lošticích se Olomoucké tvarůžky vyrábějí od roku 1876. Původní manufakturní výrobu zahájil Josef Wessels se svou manželkou. Živnost v roce 1897 převzal jejich syn Alois Wessels. A odtud se vzaly iniciály A.W., které nese logo a název současné společnosti.
V roce 1917 převzal firmu A. W. zeť Aloise Wesselse Karel Pivný. Rozšířil tvarůžkárnu v duchu moderní průmyslové architektury, včetně okrasné zahrady. „Nové provozy vznikly v návaznosti na uplatnění strojů, se kterými Karel Pivný přišel jako první. Začal v roce 1924 s formovacími stroji, na ně pak navazovaly další stroje a zařízení. Tuto, na tehdejší dobu špičkovou sýrárnu provozovali manželé Pivní až do r. 1948,“ dočteme se na oficiálních stránkách firmy A.W.
- Po roce 1948 byla sýrárna znárodněna. Proti stavu před rokem 1945 klesl v padesátých letech na minimum export, snížil se počet vyráběných druhů tvarůžků. Výroba tvarůžků dlouhodobě klesala. Do technologie a do objektů tvarůžkárny se téměř neinvestovalo.
- K 1. 1. 1991 byla tvarůžkárna v restituci vrácena potomkům původních majitelů. Výrobní prostory a technologie byly inovovány.
- S rostoucí výrobou se zvyšoval počet pracovníků, kterých je v současnosti kolem 130, hlavně z Loštic a okolí.
Jedinečným vlastnostem Olomouckých tvarůžků se v srpnu 2010 dostalo vysokého uznání Evropskou komisí udělením chráněného zeměpisného označení.
Dáte si tvarůžkovou kremroli?
Díky umístění, reklamě a atraktivnosti návštěvníci dost často nejprve navštíví „Tvarůžkovou cukrárnu“ v Komenského ulici.
V moderně a vkusně vybavené provozovně najdou to, o čem už slyšeli nebo četli: nabídku zákusků, které mají vzhled klasických sladkých „kousků“, ale korpusy jsou slané a náplně, krémy a zdobení jsou zhotoveny z olomouckých tvarůžků.
„Cukrárna“ nepatří „tvarůžkárně“. Jedná se o soukromou firmu, která podniká na „správném místě“.
Provozovatelé počítají i s těmi, kterým syrečky příliš „nevoní“ a nabízejí i klasický cukrářský sortiment.
- Mimochodem: Ani stopa po syrečkové vůni.
Bistro Tvarůžkové lahůdky
Další místo, kde si návštěvníci mohou pochutnat na tvarůžkových specialitách, je bistro Tvarůžkové lahůdky. V rustikálně zařízené provozovně jsou nástěnné malby s historickými výjevy z výroby a rozvozu zboží. Tady se totiž už nacházíme „na půdě“ firmy A.W.
Muzeum Olomouckých tvarůžků A. W.
Nostalgická atmosféra probudí přání zhlédnout expozici historie tvarůžků. „Muzeum Olomouckých tvarůžků A. W. v Lošticích bylo otevřeno v restaurovaných prostorách měšťanského domu v roce 2014. Moderně pojatá expozice nabízí historii Olomouckých tvarůžků, které se dnes vyrábějí již jen v Lošticích. Originální a oblíbený sýr zde poznáte od prvopočátků jeho výroby až do současnosti,“ uvádí se na stránkách muzea mu-lostice.cz/o/muzeum-tvaruzku-lostice .
To nejlepší nakonec
Zlatý hřeb návštěvy Loštic je podniková prodejna firmy A. W. Nachází se na stejném „pecírku“, a to mezi bistrem Tvarůžkové lahůdky a muzeem. Z muzea lze do prodejny přímo sejít.
Klimatizovaná moderní prodejna
Světlý, moderní a klimatizovaný prostor překvapí a uklidní hned při vstupu možné „škarohlídy“, kteří by se mohli obávat intenzivní tvarůžkové vůně. V nabídce je veškerý sortiment firmy A.W. I takový, který se v běžné obchodní síti nevyskytuje. Třeba jen proto, že jej „menší“ obchodníci nenakupují.
Nákupní ráj milovníků sýrů
Tvarůžkové kroužky, malá a velká kolečka, tyčinky a tvarůžkové kousky, pomazánky a tvarůžkové speciality…
V prodejně nakupují hospodští, provozovatelé cateringu, pořadatelé oslav a různých setkání, ale ponejvíc asi soukromé osoby, které mají tvarůžky v oblibě a do loštické firemní prodejny je přivedla šíře sortimentu za nižší ceny.
- V prodejně jsou v menší míře k mání i sýrové speciality jiných výrobců: výrobky z ovčího a kozího mléka, jiné druhy sýrů v celém kusu a podobně.
A pak honem domů
Naprosto záměrně bylo to nejdůležitější naplánováno nakonec. Po nákupu v „síni slávy“ tvarůžků už totiž není radno se nikde zdržovat.
Jak do Loštic
- Autem: Do Loštic nedaleko Mohelnice se dostaneme po „pětatřicítce“ D35.
GPS: 49.74480278N, 16.92721111E - Vlakem: Do stanice Moravičany osobním vlakem. (Olomouc – Zábřeh na Moravě a naopak). Od nádraží v Moravičanech jezdí do Loštic autobusy.
- Loštice leží v báječné krajině plné turistických zajímavostí. V okolí Loštic lze strávit aktivní dovolenou.
Můj tip na konec: Sýrové speciality: Tvarůžkový tatarák plus nakládaný sýr odrostlých „pařanů“
https://zkraju.cz/lostice-jedine-misto-kde-se-vyrabi-jediny-cesky-syr/https://zkraju.cz/wp-content/uploads/2lostice_zkraju-800x600.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/2lostice_zkraju-150x150.jpgREGIONÁLNÍ VÝROBKYhistorie olomouckých tvarůžků,loštice,loštice olomoucké tvarůžky,loštice podniková prodejna a.w.,loštice tvarůřková cukrárna,loštice tvarůžkárna,loštice tvarůžkové bistro,loštice výroby tvarůřkú,muzeum olomouckých tvarůžků,muzeum tvarůžků loštice,olomouc,olomoucké tvarůžky,olomoucké tvarůžky chráněné zeměpisné označení,tvarůžkový festival olomouc,tvarůžky lošticeJediný sýr, kterým se můžeme v zahraničí chlubit jako ryze českým, jsou olomoucké tvarůžky. Třebaže nesou přídomek olomoucké, není žádné tajemství, že se vyrábějí v Lošticích. Jaká je historie loštické výroby tvarůžků? Co znamená AW v jejich logu? Proč se na Hané říká tvarůžkům „tvargle“? Má cenu jezdit do Loštic? Loštice. Mekka...Maková panenkaMaková panenkajezzina@seznam.czAuthorZKRAJŮ.cz
Napsat komentář