Olomouc, metropole Hané, je velmi zajímavým cílem výletů, anebo dobrou destinací pro tuzemskou dovolenou. Buďme upřímní: Vždyť výlet nebo dovolená nemusejí být jen „v lůně nedotknuté přírody“. Občas nějaká ta „civilizace“ také přijde vhod. A v Olomouci je možno „okusit z obou soudků“. Celé Olomoucko je k návštěvníkům vlídné, a je na ně dobře připraveno.

Olomouc, katedrála (dóm) svatého Václava, domovský chrám olomoucké římskokatolické arcidiecéze

Olomouc, starobylá metropole Hané

Olomouc je metropolí samostatného správního Olomouckého kraje, a také olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Vzhledem ke své geografické poloze a velikosti je region vhodným místem pro milovníky hor, vodáctví, pěší turistiky, cykloturistiky, historických i přírodních památek. „Nejvýznamnější z hlediska národopisného je oblast Hané (turistický region Střední Morava), z hlediska aktivního odpočinku pak pohoří Jeseníků (turistický region Jeseníky). Přirozeným centrem regionu je město Olomouc,“ čteme na olkraj.cz, oficiálním portálu Olomouckého kraje.

Olomouc: Církevní stavby a fortifikace

Olomouc je téměř stotisícové město. Olomouc byla ve středověku třetím největším městem zemí České koruny. Současná tvář města byla určena v 18. století, kdy bylo město přebudováno na mocnou (tereziánskou) pevnost (podobně jako Hradec Králové či Terezín). Dodnes se tradují lidové zkazky o rivalitě stavitelů fortifikace a stavitelů církevních budov. Návštěvníky města udivuje, ne-li přivádí v nadšení, když projíždějí středem města tramvají, jejíž koleje vedou podél zdí mohutných chrámů či bastionů uprostřed městské zástavby.

Olomouc: Město parků

Jenže pro Olomouc nejsou typické jen hodnotné církevní památky a pevnostní stavby. Olomouc je rovněž městem parků. Na území města se jich rozkládá víc než 48 hektarů. „Jejich základ tvoří tři historické parky vzniklé v průběhu 19. století na východním, jižním a západním okraji olomoucké pevnosti. Postupně k nim byly v průběhu 20. století připojovány další plochy s cílem vytvořit kolem historického jádra města souvislý pás zeleně,“ uvádí se v samostatném hesle v české verzi Wikipedie.

Olomouc, Smetanovy sady.

Flora Olomouc

Flora Olomouc – to bylo v dřívějších letech ustálené sousloví, a někdejší lákavý cíl zájezdů z Čech, Slovenska i zahraničí. Tradice velkých květinových výstav začala v Olomouci v roce 1958. Zahradnické výstavy pod názvem Flora Olomouc se v městě Olomouci konají od roku 1967.

  • Ve 20. století se návštěvnost zahradnických výstav počítala na statisíce lidí. V současné době to jsou desítky tisíc návštěvníků.
  • Víc konkrétních informací a termíny různých výstav se zájemci dozvědí přímo na webu Flora Olomouc.
ČTĚTE:  Dovolená ve Znojmě: Město nabízí víc, než návštěvník čeká
Čokoládovna Zora je v docházkové vzdálenosti od hlavního nádraží v Olomouci, GPS: 49.5855025N, 17.2778339E

Zora Olomouc

Zora je značka čokolády a čokoládových cukrovinek. A není to značka neznámá či bezvýznamná. „Podnik pod názvem První společná moravská továrna na cukrovinky a čokoládu v Olomouci, vznikl 25. listopadu 1898,“ čteme na webu čokoládovny, která v současné době spadá do nadnárodní skupiny výrobců čokolády. Pro návštěvníky je ovšem zajímavější, že se areeál Zory nachází nedaleko vlakového nádraží, a co víc – že v něm funguje podniková prodejna. Nejen, že v ní zákazníci nakoupí cukrovinky za nižší ceny. Ale mohou si vybrat ze zboží, které je momentálně ve výrobním programu, který se mění podle sezony.

  • Zkrátka – podnikovou prodejnu Zory ocení milovníci čokoládové kvality, kterým nevadí, že jsou cukrovinky třeba výrobně polámané či nestandardně zabalené.

GPS: 49.5855025N, 17.2778339E

Samoobslužnou restauraci v Olomouci provozuje hanácká zemědělská společnost.

Kde a jak se najíst v Olomouci

Báječnou službu poskytuje místním i návštěvníkům města portál olomouc.cz. Je na něm k dohledání stránka nazvaná lapidárně Polední menu. A na ní je uvedena denní polední nabídka nejznámějších olomouckých restaurací. V Olomouci se nají každý:

  • Chcete klasiku?
  • Bistro Romana Pauluse?
  • Restaurant Přemka Forejta?
  • Vegetariánskou restauraci či vegetariánský bufet?
  • Samoobslužnou levnou jídelnu?
  • Asijskou či indickou restauraci?

Na každém kroku je v Olomouci nějaká „hospoda“, a jen výjimečně se v ní nevaří. Cenovou hladinu nabízených jídel lze porovnat na uvedeném městském portále.

Městská doprava

Pro pěšího návštěvníka je použití městské dopravy výhodou, skoro až nutností (město je velké). V Olomouci dopravu zajišťují autobusy a tramvaje. Pro oba prostředky platí stejné jízdenky s časovou platností. Jedna jízdenka stojí 18,- Kč (údaj 2022, může se změnit), je přestupná a platí 45 minut, v nepracovní dny 60 minut.

  • Jízdenky jsou buď papírové (počátek jízdy si cestující označí razítkovacím strojkem ve voze ). Jízdenky je možno koupit si na obvyklých místech (trafiky, prodejny potravin…). Zastávky na frekventovaných místech bývají vybaveny jízdenkovými automaty (na mince).
  • Anebo jsou jízdenky virtuální (zakoupené prostřednictvím SMS), a cestující se pak se prokazuje telefonem. „SMS jízdenka je jízdenka zakoupená prostřednictvím mobilního komunikačního zařízení ve formě SMS zprávy ve tvaru DPMO na telefonní číslo 90206,“dočítáme se na webu dopravního podniku.
  • Pro turisty je výhodné koupit si jízdenku celodenní (46 Kč na 24 hodiny).
    Děti do šesti let a senioři nad 65 let jezdí po Olomouci zdarma. Děti musejí mít doprovod dospělého, senioři průkaz totožnosti.
ČTĚTE:  Co vidět, a co ochutnat, na Kladském pomezí (KHK)

Bydlet v kempu, a přesto ve městě

Pro většinu turistů je otázka ubytovaní velmi důležitým kritériem volby destinace. Na online ubytovacích portálech je možno vybrat si podle svých představ, ale i kapsy (hotely, penziony, hostely…) Turisté možná rádi zvolí ubytování v kempu. A ten se v Olomouci nachází přímo v katastru města. Moderně vybavený kemp u řeky Moravy je vhodný pro autoturisty, motoristy, pěší turisty, cykloturisty a vodáky.

  • Krásná Morava není jen areálem v srdci krásné přírody, ale také místem s kvalitním sociálním zařízením se sprchami a WC. Elektrické přípojky jsou samozřejmostí a personál ochotný vyřešit vaše požadavky. Připojení na wifi je v kempu zdarma,“ ujišťují na svých webových stránkách provozovatelé.

Moravské tipy

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/289044757_727693041830305_194306724267584213_n.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/289044757_727693041830305_194306724267584213_n-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETcena jízdenky mhd olomouc,čokoládovna,čokoládovna zora olomouc,flora olomouc,gastro haná,gastro morava,jak jezdi tramvaje olomouc,jízdenky na mhd olomouc,kam na výlet,kam na výlet o tomto víkendu,kde je zora olomouc,kde se najíst olomouc,kemp krásná morava olomouc,kemp u olomouce,kempy olomouc,mhd olomouc,oélomouc hospody,olomouc,olomouc restaurace,podniková prodejna zora olomouc,přemek forejt restaurant,roman paulus bistro,tipy na výlety,tipy na výlety olomouc,ubytování olomouc,výlety haná,výstaviště olomouc,zora olomouc,zora olomouc gpsOlomouc, metropole Hané, je velmi zajímavým cílem výletů, anebo dobrou destinací pro tuzemskou dovolenou. Buďme upřímní: Vždyť výlet nebo dovolená nemusejí být jen 'v lůně nedotknuté přírody'. Občas nějaká ta „civilizace“ také přijde vhod. A v Olomouci je možno „okusit z obou soudků“. Celé Olomoucko je k návštěvníkům vlídné, a je na...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země