Jemný bramborový škrob Amylon, tradiční český výrobek, je pod stejnou značkou a od stejného výrobce na českém spotřebitelském trhu od roku 1912. Protože se jedná o čistý škrob, zachoval si po celá ta léta standardní neměnnou kvalitu. Jemný škrob Amylon je nositelem certifikátu aKlasa  a Tradiční český výrobce. 

Informace výrobce o bramborovém škrobu Amylon

Bramborový škrob

  • Složení produktu: Bramborový škrob
  • Informace pro alergiky: Může obsahovat stopy lepku, mléka a vajec
  • Trvanlivost: 36 měsíců

Nutriční údaje

Škrob vrátil obci na významu

Když husité v roce 1420 vypálili posázavský hrad Ronov, stejnojmenná vesnice vzniklá v jeho podhradí ztratila na významu. Až v 19. století nastala změna. Podnikatel Christian Peška v Ronově založil závod na průmyslové zpracování brambor, škrobárnu.

V roce 1891 vedení škrobárny převzal hlinecký lékař František Malinský. O jeho vztahu k rodině Peškových existují dvě verze.

  1. Často se uvádí, dokonce i na oficiálních stránkách Amylonu, že se jednalo o Peškova švagra.
  2. Druhá, a možná logičtější a podloženější verze zní, že se jednalo o Peškova zetě. Malínského ženou byla od roku 1877 Peškova dcera Božena.

Z lékaře škrobárenský velkopodnikatel

Doktor medicíny František Malínský (1850-1926) měl lékařskou praxi v rodném Hlinsku. Uvádí se, že když zemřel jeho tchán Christian Peška, vedení závodu zůstalo na Peškově vdově. Nebyla to práce pro ni, podnik začal upadat. Proto se doktor Malínský vzdal praxe a ujal se vedení ronovského majetku. Měl k tomu důvod – škrobárnu byla  budoucí dědictví jeho ženy.

Malínský v závodě zavedl nová technická zařízení, moderní technologie. Sám vynalezl mnohá zlepšení vedoucí k výrobě bezkonkurenčního křišťálového škrobu. Podnik postavil na nohy. Škrobárna přestala mít v kraji konkurenci.

Ještě před první světovou válkou inicioval fúzi s podobnými závody v regionu a roce 1912 jednání završil vytvořením akciové společnosti Amylon.

ČTĚTE:  Bramborová moučka: Tipy na využití v kuchyni i v domácnosti

Logem společnosti se stal červený kruh s bílou stylizovanou iniciálou psacího A uprostřed modrého čtverce a obrysy přesahující bílý bramborový květ. Písmeno A v logu odkazuje na latinský název škrobuamylum.

Z podnikatele osoba veřejně činná

  • Na nátlak akcionářů, aby se Amylon staral i o výkup a zpracování mléka, založil v roce 1923 Mlékárenské a pastevní družstvo v Přibyslavi, mimo jiné budoucí kolébku ovocné Pribinky a smetanového Pribináčku.
  • Díky svým schopnostem se stal prezidentem Živnostenské banky v Praze,
  • angažoval se ve vedení Obchodní a živnostenské komory.
  • Po vzniku ČSR roku 1918 se stal členem Revolučního národního shromáždění.
  • Doktor Malinský také stál u zrodu Masarykovy ligy proti tuberkulóze.
  • V Přibyslavi byl starostou Sokola,
  • podporoval stavbu železniční trati z Německého Brodu do Žďáru na Moravě,
  • pro své zaměstnance v Ronově vystavěl dva obytné domy, 
  • staral se o rozkvět přibyslavského regionu.
  • Pro svého syna, který byl od dětství nevidomý, zakoupil velkostatek v Holovousích v Podkrkonoší, kde se osobně účastnil šlechtění jablka, které známe pod názvem Holovouský malináč.

Z Amylonu Škrobárny a pak znovu Amylon

Jako všechno, byl ronovský závod po roce 1948 znárodněn. Byl přiřazen k nově vzniklému národnímu podniku Amylon Havlíčkův Brod, později oborový podnik Škrobárny. Vyráběl se ale stejný sortiment, do kterého  až do šedesátých let patřila dětmi “milovaná/nemilovaná”  hořce sladká mejdlíčka z bramborového škrobu.

Po roce 1989 havlíčkobrodský podnik prošel privatizační změnou a byla znovu založena akciová společnost Amylon se závody v Havlíčkově Brodě, Polné a Ronově nad Sázavou. Amylon je pokračovatelem původní stejnojmenné společnosti.

V Ronově nad Sázavou se nevyrábí jen bramborový škrob. Celou šíři jejich balených produktů určených spotřebiteli je možno zhlédnou na firemním webu, a je možno si je koupit nejen v každé sebemenší prodejně, ale také v jejich internetovém obchodě.

  • Bramborový škrob, po uvaření „křišťálový“, je produkt, jehož rodokmen sahá až do konce devatenáctého století.
  • Jemný bramborový škrob Amylon se používá do dortů, moučníků, drobného pečiva, čokoládové polevy a různých krémů. Dále je vhodný k zahušťování omáček místo mouky i pro čínskou a orientální kuchyni.
  • Jemný bramborový škrob Amylon nese známky aKlasa, Český výrobek a Tradiční český výrobce.
ČTĚTE:  Ronov nad Sázavou: Zadumaný tajuplný kraj s turistickými atrakcemi v okolí

Zdroj: S využitím oficiálních veřejných informací společnosti Amylon

Foto: Tabulka a loga pocházejí ze stránek Amylonu HB, ostatní (mp)

TIP z blogu Makové panenky: Jak vyrobit domácí pudinky z bramborového škrobu. Kreativní pudinky šité na míru. Bez lepku, barviv, chemických aromat a příchutí

Kam na výlet? Po stopách bramborového škrobu

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/amylon_znacky_kvality_skrob_zkr.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/amylon_znacky_kvality_skrob_zkr-150x150.jpgMaková panenkaREGIONÁLNÍ VÝROBKYamylon,amylon havlíčkův brod,amylon přibyslav ronov nad sázavou,bramborový škrob,škrob,škrob z bramborJemný bramborový škrob Amylon, tradiční český výrobek, je pod stejnou značkou a od stejného výrobce na českém spotřebitelském trhu od roku 1912. Protože se jedná o čistý škrob, zachoval si po celá ta léta standardní neměnnou kvalitu. Jemný škrob Amylon je nositelem certifikátu aKlasa  a Tradiční český výrobce.  Informace výrobce o...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země