Šoldra, někdy zvaná také šondra, plecovník nebo pecynek, je typem pečiva, které se o Velikonocích připravuje na Těšínsku. Jedná se o uzené maso nebo klobásy zapečené v bochníku / vece kynutého těsta. Na těsto se používá buď mouka pšeničná nebo směs mouky pšeničné a žitné. Šoldra nebo pecynek přicházejí na stůl při Božím hodu velikonočním, tedy v neděli.

Šoldra. Co to je a odkud pochází

Šoldra, šondra, plecovník, plecynek… Asi existují ještě i jiné rodinné nebo krajové názvy pro sváteční („božíhodové“) pečivo, které je doma na Těšínsku (Slezsko, Zaolží), v severovýchodním cípu České republiky. V regionu, který kulturně formovaly vlivy moravské, polské a pruské. Kde tedy hledat původ šoldry? Pečiva štědře plněného uzeným masem nebo klobásami, a přitom tak svátečního, že se peklo jen v největší křesťanský svátek, tedy na Zmrtvýchvstání Páně, Hod Boží velikonoční, na velikonoční neděli?

Všechny recepty jsou domácí varianty

Asi nelze pronášet klasifikaci a charakteristiku šoldry s jistotou a pevným hlasem. Protože jako všechny lidové domácí pokrmy, i šoldra má mnoho nuancí – a všechny jsou originální.

  1. Podle jedné teorie se šoldra peče výhradně z bílé pšeničné mouky,
  2. zatímco pecynek z mouky chlebové, tedy ze směsi mouky žitné a pšeničné.
  3. Ale jsou rodiny, kde pečou z mouky chlebové, a říkají tomu šoldra.

Asi bude nejlepší zvolit kompromis a uvést, že tomu je tak i tak.

Plnění uzeným má vysvětlení

Právě tak to je s plněním šoldry.

  • Někde to jsou klobásy,
  • jinde vařené uzené maso,
  • tam dokonce obojí.

To je docela dobře vysvětlitelné. Maso po zabíjačce zrálo v solném láku a udilo se před Velikonocemi. Proto bývají velikonoční recepty štědré na uzené.

V současných receptech se kromě klasicky uzených klobás objevují i klobásy bílé, šunka, kabanos, anebo tak zvaný zapékací salám.

Vedle instruktážního receptu, který dokumentuje postup při pečení šoldry, jsou k vyzkoušení i recepty konkrétních autorů, což je také zárukou toho, že recept „sedí“.

Velikonoční šoldra s klobásami: Recept

Těsto na šoldru z bílé pšeničné mouky je v zásadě stejné, jako třeba na české vdolky. Jako u každého kynutého těsta, i u šoldry je žádoucí důkladné vypracování. Jestliže se bude šoldra plnit uzeným masem (které je vždy třeba předem uvařit), použije se k zadělávání těsta vývar z uzeného.

Velikonoční šoldra: Suroviny

500 g polohrubé mouky

42 g čerstvých kvasnic (tj. jeden balíček)

1 čajová lžička soli

100 g sádla (vepřové, drůbeží)

2 žloutky

asi 200 ml mléka nebo vývaru z uzeného masa

1 čajová lžička cukru

4 až 6 (nebo i víc) klobás

Do zadělávací mísy prosejte polohrubou mouku, smíchejte s čajovou lžičkou soli. Do mouky nalijte asi 100 ml vlahého mléka nebo uzeného vývaru, přisypte cukr a rozdrobte do tekutiny balíček čerstvých kvasnic. Než kvasnice vzejdou, rozpusťte sádlo.

  • Nejběžněji doma bývá vepřové, ale kdyby bylo třeba slepičí (sebrané ze slepičího vývaru), bylo by ještě lepší.

Ke vzešlým kvasnicím přidejte dva žloutky, tuk a hnětačem začněte těsto zpracovávat. Podle potřeby přilévejte mléko nebo vývar. Vypracujte hladké, lesklé těsto, tuhé asi jako na vánočku. Přikryté nechte na teplém místě asi 45 minut kynout.

ČTĚTE:  Těšínsko: Podivuhodný region na severovýchodním trojmezí

Připravte zvolenou uzeninu – uzené klobásy myjte teplu vodou od následků uzení, případně oloupejte.

Vykynuté těsto překlopte na pracovní plochu a vyválejte obdélník tak dlouhý, aby se na něj vešly připravené klobásy (v páru).

Zapněte troubu nastavenou na 220 °Celsia.

Těsto z obou stran přeložte přes klobásy a dobře spojte oba kraje. Klobásy v těstě přemístěte na sádlem vymazaný plech. Veku potřete zbylým rozšlehaným bílkem. Na plechu nechte ještě asi 10 minut kynout. Pak plech s šoldrou vložte do rozehřáté trouby a teplotu stáhněte na 180 °Celsia. Upečte do temně zlaté barvy, což bude trvat asi 35 minut (podle výkonnosti trouby).

Upečenou veku nechtě vychladnout a studenou krájejte na plátky.

Poznámky

  • Že bude uzenina nebo maso (které teplotou mírně ztratily na objemu) ze šoldry asi vypadávat, je zřejmé ze všech dostupných fotografií. Proto je praktické podávat šoldru s dezertním talířkem.
  • Do „instruktážního“ pečiva byly zapečeny dva různě vyhlížející druhy klobás koupených v běžném moravském řeznictví (viz obrázek). Po upečení však na řezu vypadaly stejně (viz obrázek). Bývalo by bylo lepší volit jednu klobásu šunkového typu, druhou klobásu paprikovou.
  • Šoldra s pouhými dvěma „hnízdy“ uzenin se může jevit chudě. Ale poměr těsta a masa je v takovém případě „akorát“.
  • Úzký tvar se dobře drží v ruce, klobása stisknutím kůrek nevypadne z krajíčku a „komornější“ formát nepřesytí (šoldra se nejí pro utišení hladu, je to slaný zákusek).

Šoldra, muřin, šondra, plecovník: Recepty se zárukou

Šoldra – muřin (šunka zapečená v těstě) podle AKC

20 ml mléka, 100 g margarínu, 42 g droždí (1 kostka), 2 žloutky, 300 g polohrubé mouky, 100 g šunky, 100 g uzeného vařeného bůčku, 100 g bílé klobásy

  • Pracovní postup: Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme rozpuštěný margarín, žloutky, sůl a mouku. Vypracujeme tužší těsto a necháme vykynout. Z vykynutého těsta vyválíme obdélník o tloušťce asi 1 cm, který poklademe na silné plátky nakrájenou šunkou, uzeným bůčkem a bílou klobásou. Přehneme těsto z jedné a druhé strany jako závin, potřeme rozšlehaným vejcem a necháme vykynout. Položíme na vymazaný smaltovaný plech a pečeme do zlatova.  Pečeme 30 minut při teplotě 170 °C.

Zdroj: Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočka severní Morava a Slezsko, připravil Karel Drápal, místopředseda.
akc.cz/clanek-962/velikonocni-pokrmy-slezske-kuchyne

Šoldra: Jak šmakuje v Moravskoslezsku?

500 g mouka hladká, 25 g droždí, 12 g sůl, 30 ml oleje, 75 g sušené mléko, 45 g cukr, 3 dl voda nebo vývar z uzeného masa, 300 g uzené maso, 300 g prorostlá slanina, 2 ks klobáska, 250 g žitná celozrná chlebová mouka.

  • Pracovní postup: Z mléka, droždí, cukru, části vody a trochy mouky udělat kvásek a ten nechat vykvasit. Přidat zbytek mouky, sůl, olej a vypracovat tužší těsto. Nechat asi 1 hod. vykynout. Těsto rozválet na silnější plát, poklást doprostřed uzeninami, zavinout a tak udělat veku chleba, kterou necháme (nejlépe v pomoučené ošatce) asi 20 minut kynout – spojem nahoru.
    Troubu necháme rozehřát na 230 °Celsia a v ní i pečící plech, na který šoldru překlopíme. Pečeme jako chléb, ale nemažeme vodou. Chléb má mít pěknou hnědavou barvu a na poklep má „zvonit“.
    Hotový chléb necháme vychladnout.
ČTĚTE:  Co se jí na Hlučínsku? Hlučínské koláče

O receptu: Pokud šoldra při pečení rychle tmavne, nadkryjeme ji alobalem. Na Těšínsku se šoldra většinou peče v pekáči nebo kastrolu, my ji máme raději jako bochník.
Zdroj: jaksmakuje.msk.cz

Šoldra z Těšínska

Recept na šoldru, alias plecovník z Těšínska, zveřejnila ostravská redakce Českého rozhlasu. „Typicky velikonoční recept poslala paní Alžběta z Českého Těšína. Paní Alžběta píše, že u nich se mu říká šondra, známější je ale pod označením šoldra. Tento recept má paní Alžběta od své tchyně a připravuje podle něj šoldru už 55 let,“ zaznělo z vysílání.

„Šoldra patří na stůl na Boží hod, tedy o velikonoční neděli. Potřebovat budeme uzené maso, nebo koleno, které uvaříme den předem. Maso pak využijeme po studenu na mísu o Velikonocích, do šoldry budeme potřebovat polévku z uzeného masa. Dále si připravíme zapékací salám, který koupíme v řeznictví,“ napsala do ostravského ČRo čtenářka.

1 kg mouky, kostku droždí, sůl (ale solíme opatrně, podle slanosti polévky z uzeného masa), 3 žloutky, 150 g sádla, trochu oleje. Kvásek připravíme z droždí, trochy vody a cukru.

Pracovní postup: Do mísy dáme mouku, sůl, žloutky, sádlo, olej, kvásek a zaděláme polévkou z uzeného masa. Necháme kynout asi hodinu. Mezi tím jednou promícháme. Poté dáme na vál trochu těsta, do kterého zabalíme zapékací salám. Potřeme žloutkem s mlékem a dáme na plech. Pečeme do zlatova 30 až 45 minut při teplotě okolo 170 °C. Celkem uděláme z uvedeného množství surovin asi 10 šišek, záleží na velikosti zapékacích salámů.
Zdroj: ostrava.rozhlas.cz

Kluci v akci: Šoldra neboli muřín

20 ml mléka, 42 g droždí, 100 g másla, 2 žloutky, 300 g polohrubé mouky, ½ lžičky soli, 100 g šunky, 100 g uzeného vařeného bůčku, 100 g bílé klobásy, 1 vejce na potření.

Pracovní postup: Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme rozpuštěné máslo, žloutky, sůl a mouku. Vypracujeme tužší těsto a necháme vykynout. Z vykynutého těsta vyválíme obdélník o tloušťce asi 1 cm, který poklademe na silné plátky nakrájenou šunkou, uzeným bůčkem a bílou klobásou. Přehneme těsto z jedné a druhé strany jako závin, potřeme rozšlehaným vejcem a necháme vykynout. Položíme na vymazaný smaltovaný plech a pečeme dozlatova. Pečeme 30−45 minut při teplotě 170 °Celsia.
Zdroj: ceskatelevize.cz

Foto: Všechny obrázky šoldry (receptar) pocházejí z instruktážního pečení a nevztahují se k uvedeným receptů z jiných zdrojů.

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/soldra_titul_zkraju.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/soldra_titul_zkraju-150x150.jpgMaková panenkaREGIONÁLNÍ RECEPTYSLEZSKOkrajové recepty,plecovník,recepty ze slezska,regionální recepty,slezská kuchyně recepty,slezská specialita,šoldra,Šoldra jak šmakuje moravskoslezsko,Šoldra podle asociace kuchařů a cukrářků,Šoldra podle kluků v akci,Šoldra recept,Šoldra recept z těšínska,Šoldra specialita těšínsko,Šoldra velikonoční pečivo,šondra,těšínské recepty,těšínsko,velikonoční pečení,velikonoční pečení recepty,velikonoční recepty,velikonoční šoldra recept,zapečené klobásy v kynutém těstěŠoldra, někdy zvaná také šondra, plecovník nebo pecynek, je typem pečiva, které se o Velikonocích připravuje na Těšínsku. Jedná se o uzené maso nebo klobásy zapečené v bochníku / vece kynutého těsta. Na těsto se používá buď mouka pšeničná nebo směs mouky pšeničné a žitné. Šoldra nebo pecynek přicházejí na...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země