Jak chutná velikonoční šoldra? To vědí nejlépe na Těšínsku
Šoldra, někdy zvaná také šondra, plecovník nebo pecynek, je typem pečiva, které se o Velikonocích připravuje na Těšínsku. Jedná se o uzené maso nebo klobásy zapečené v bochníku / vece kynutého těsta. Na těsto se používá buď mouka pšeničná nebo směs mouky pšeničné a žitné. Šoldra nebo pecynek přicházejí na stůl při Božím hodu velikonočním, tedy v neděli.

Šoldra. Co to je a odkud pochází
Šoldra, šondra, plecovník, plecynek… Asi existují ještě i jiné rodinné nebo krajové názvy pro sváteční („božíhodové“) pečivo, které je doma na Těšínsku (Slezsko, Zaolží), v severovýchodním cípu České republiky. V regionu, který kulturně formovaly vlivy moravské, polské a pruské. Kde tedy hledat původ šoldry? Pečiva štědře plněného uzeným masem nebo klobásami, a přitom tak svátečního, že se peklo jen v největší křesťanský svátek, tedy na Zmrtvýchvstání Páně, Hod Boží velikonoční, na velikonoční neděli?
Všechny recepty jsou domácí varianty
Asi nelze pronášet klasifikaci a charakteristiku šoldry s jistotou a pevným hlasem. Protože jako všechny lidové domácí pokrmy, i šoldra má mnoho nuancí – a všechny jsou originální.
- Podle jedné teorie se šoldra peče výhradně z bílé pšeničné mouky,
- zatímco pecynek z mouky chlebové, tedy ze směsi mouky žitné a pšeničné.
- Ale jsou rodiny, kde pečou z mouky chlebové, a říkají tomu šoldra.
Asi bude nejlepší zvolit kompromis a uvést, že tomu je tak i tak.
Plnění uzeným má vysvětlení
Právě tak to je s plněním šoldry.
- Někde to jsou klobásy,
- jinde vařené uzené maso,
- tam dokonce obojí.
To je docela dobře vysvětlitelné. Maso po zabíjačce zrálo v solném láku a udilo se před Velikonocemi. Proto bývají velikonoční recepty štědré na uzené.
V současných receptech se kromě klasicky uzených klobás objevují i klobásy bílé, šunka, kabanos, anebo tak zvaný zapékací salám.
Vedle instruktážního receptu, který dokumentuje postup při pečení šoldry, jsou k vyzkoušení i recepty konkrétních autorů, což je také zárukou toho, že recept „sedí“.

Velikonoční šoldra s klobásami: Recept
Těsto na šoldru z bílé pšeničné mouky je v zásadě stejné, jako třeba na české vdolky. Jako u každého kynutého těsta, i u šoldry je žádoucí důkladné vypracování. Jestliže se bude šoldra plnit uzeným masem (které je vždy třeba předem uvařit), použije se k zadělávání těsta vývar z uzeného.
Velikonoční šoldra: Suroviny
500 g polohrubé mouky
42 g čerstvých kvasnic (tj. jeden balíček)
1 čajová lžička soli
100 g sádla (vepřové, drůbeží)
2 žloutky
asi 200 ml mléka nebo vývaru z uzeného masa
1 čajová lžička cukru
4 až 6 (nebo i víc) klobás

Do zadělávací mísy prosejte polohrubou mouku, smíchejte s čajovou lžičkou soli. Do mouky nalijte asi 100 ml vlahého mléka nebo uzeného vývaru, přisypte cukr a rozdrobte do tekutiny balíček čerstvých kvasnic. Než kvasnice vzejdou, rozpusťte sádlo.
- Nejběžněji doma bývá vepřové, ale kdyby bylo třeba slepičí (sebrané ze slepičího vývaru), bylo by ještě lepší.
Ke vzešlým kvasnicím přidejte dva žloutky, tuk a hnětačem začněte těsto zpracovávat. Podle potřeby přilévejte mléko nebo vývar. Vypracujte hladké, lesklé těsto, tuhé asi jako na vánočku. Přikryté nechte na teplém místě asi 45 minut kynout.

Připravte zvolenou uzeninu – uzené klobásy myjte teplu vodou od následků uzení, případně oloupejte.
Vykynuté těsto překlopte na pracovní plochu a vyválejte obdélník tak dlouhý, aby se na něj vešly připravené klobásy (v páru).

Zapněte troubu nastavenou na 220 °Celsia.
Těsto z obou stran přeložte přes klobásy a dobře spojte oba kraje. Klobásy v těstě přemístěte na sádlem vymazaný plech. Veku potřete zbylým rozšlehaným bílkem. Na plechu nechte ještě asi 10 minut kynout. Pak plech s šoldrou vložte do rozehřáté trouby a teplotu stáhněte na 180 °Celsia. Upečte do temně zlaté barvy, což bude trvat asi 35 minut (podle výkonnosti trouby).

Upečenou veku nechtě vychladnout a studenou krájejte na plátky.
Poznámky
- Že bude uzenina nebo maso (které teplotou mírně ztratily na objemu) ze šoldry asi vypadávat, je zřejmé ze všech dostupných fotografií. Proto je praktické podávat šoldru s dezertním talířkem.
- Do „instruktážního“ pečiva byly zapečeny dva různě vyhlížející druhy klobás koupených v běžném moravském řeznictví (viz obrázek). Po upečení však na řezu vypadaly stejně (viz obrázek). Bývalo by bylo lepší volit jednu klobásu šunkového typu, druhou klobásu paprikovou.
- Šoldra s pouhými dvěma „hnízdy“ uzenin se může jevit chudě. Ale poměr těsta a masa je v takovém případě „akorát“.
- Úzký tvar se dobře drží v ruce, klobása stisknutím kůrek nevypadne z krajíčku a „komornější“ formát nepřesytí (šoldra se nejí pro utišení hladu, je to slaný zákusek).

Šoldra, muřin, šondra, plecovník: Recepty se zárukou
Šoldra – muřin (šunka zapečená v těstě) podle AKC
20 ml mléka, 100 g margarínu, 42 g droždí (1 kostka), 2 žloutky, 300 g polohrubé mouky, 100 g šunky, 100 g uzeného vařeného bůčku, 100 g bílé klobásy
- Pracovní postup: Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme rozpuštěný margarín, žloutky, sůl a mouku. Vypracujeme tužší těsto a necháme vykynout. Z vykynutého těsta vyválíme obdélník o tloušťce asi 1 cm, který poklademe na silné plátky nakrájenou šunkou, uzeným bůčkem a bílou klobásou. Přehneme těsto z jedné a druhé strany jako závin, potřeme rozšlehaným vejcem a necháme vykynout. Položíme na vymazaný smaltovaný plech a pečeme do zlatova. Pečeme 30 minut při teplotě 170 °C.
Zdroj: Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočka severní Morava a Slezsko, připravil Karel Drápal, místopředseda.
akc.cz/clanek-962/velikonocni-pokrmy-slezske-kuchyne

Šoldra: Jak šmakuje v Moravskoslezsku?
500 g mouka hladká, 25 g droždí, 12 g sůl, 30 ml oleje, 75 g sušené mléko, 45 g cukr, 3 dl voda nebo vývar z uzeného masa, 300 g uzené maso, 300 g prorostlá slanina, 2 ks klobáska, 250 g žitná celozrná chlebová mouka.
- Pracovní postup: Z mléka, droždí, cukru, části vody a trochy mouky udělat kvásek a ten nechat vykvasit. Přidat zbytek mouky, sůl, olej a vypracovat tužší těsto. Nechat asi 1 hod. vykynout. Těsto rozválet na silnější plát, poklást doprostřed uzeninami, zavinout a tak udělat veku chleba, kterou necháme (nejlépe v pomoučené ošatce) asi 20 minut kynout – spojem nahoru.
Troubu necháme rozehřát na 230 °Celsia a v ní i pečící plech, na který šoldru překlopíme. Pečeme jako chléb, ale nemažeme vodou. Chléb má mít pěknou hnědavou barvu a na poklep má „zvonit“.
Hotový chléb necháme vychladnout.
O receptu: Pokud šoldra při pečení rychle tmavne, nadkryjeme ji alobalem. Na Těšínsku se šoldra většinou peče v pekáči nebo kastrolu, my ji máme raději jako bochník.
Zdroj: jaksmakuje.msk.cz

Šoldra z Těšínska
Recept na šoldru, alias plecovník z Těšínska, zveřejnila ostravská redakce Českého rozhlasu. „Typicky velikonoční recept poslala paní Alžběta z Českého Těšína. Paní Alžběta píše, že u nich se mu říká šondra, známější je ale pod označením šoldra. Tento recept má paní Alžběta od své tchyně a připravuje podle něj šoldru už 55 let,“ zaznělo z vysílání.
„Šoldra patří na stůl na Boží hod, tedy o velikonoční neděli. Potřebovat budeme uzené maso, nebo koleno, které uvaříme den předem. Maso pak využijeme po studenu na mísu o Velikonocích, do šoldry budeme potřebovat polévku z uzeného masa. Dále si připravíme zapékací salám, který koupíme v řeznictví,“ napsala do ostravského ČRo čtenářka.
1 kg mouky, kostku droždí, sůl (ale solíme opatrně, podle slanosti polévky z uzeného masa), 3 žloutky, 150 g sádla, trochu oleje. Kvásek připravíme z droždí, trochy vody a cukru.
Pracovní postup: Do mísy dáme mouku, sůl, žloutky, sádlo, olej, kvásek a zaděláme polévkou z uzeného masa. Necháme kynout asi hodinu. Mezi tím jednou promícháme. Poté dáme na vál trochu těsta, do kterého zabalíme zapékací salám. Potřeme žloutkem s mlékem a dáme na plech. Pečeme do zlatova 30 až 45 minut při teplotě okolo 170 °C. Celkem uděláme z uvedeného množství surovin asi 10 šišek, záleží na velikosti zapékacích salámů.
Zdroj: ostrava.rozhlas.cz

Kluci v akci: Šoldra neboli muřín
20 ml mléka, 42 g droždí, 100 g másla, 2 žloutky, 300 g polohrubé mouky, ½ lžičky soli, 100 g šunky, 100 g uzeného vařeného bůčku, 100 g bílé klobásy, 1 vejce na potření.
Pracovní postup: Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme rozpuštěné máslo, žloutky, sůl a mouku. Vypracujeme tužší těsto a necháme vykynout. Z vykynutého těsta vyválíme obdélník o tloušťce asi 1 cm, který poklademe na silné plátky nakrájenou šunkou, uzeným bůčkem a bílou klobásou. Přehneme těsto z jedné a druhé strany jako závin, potřeme rozšlehaným vejcem a necháme vykynout. Položíme na vymazaný smaltovaný plech a pečeme dozlatova. Pečeme 30−45 minut při teplotě 170 °Celsia.
Zdroj: ceskatelevize.cz
Foto: Všechny obrázky šoldry (receptar) pocházejí z instruktážního pečení a nevztahují se k uvedeným receptů z jiných zdrojů.
https://zkraju.cz/jak-chutna-velikonocni-soldra-to-vedi-nejlepe-na-tesinsku/https://zkraju.cz/wp-content/uploads/soldra_titul_zkraju.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/soldra_titul_zkraju-150x150.jpgREGIONÁLNÍ RECEPTYSLEZSKOkrajové recepty,plecovník,recepty ze slezska,regionální recepty,slezská kuchyně recepty,slezská specialita,šoldra,Šoldra jak šmakuje moravskoslezsko,Šoldra podle asociace kuchařů a cukrářků,Šoldra podle kluků v akci,Šoldra recept,Šoldra recept z těšínska,Šoldra specialita těšínsko,Šoldra velikonoční pečivo,šondra,těšínské recepty,těšínsko,velikonoční pečení,velikonoční pečení recepty,velikonoční recepty,velikonoční šoldra recept,zapečené klobásy v kynutém těstěŠoldra, někdy zvaná také šondra, plecovník nebo pecynek, je typem pečiva, které se o Velikonocích připravuje na Těšínsku. Jedná se o uzené maso nebo klobásy zapečené v bochníku / vece kynutého těsta. Na těsto se používá buď mouka pšeničná nebo směs mouky pšeničné a žitné. Šoldra nebo pecynek přicházejí na...Maková panenkaMaková panenkajezzina@seznam.czAuthorZKRAJŮ.cz
Napsat komentář