Kulajda, polévka z lesních hub a brambor, má na jihu naší země stejné postavení, jako má v severním příhraničním pásmu kyselo. A stejně jako kyselo může být kulajda polévkou i hlavním chodem zároveň. Kulajdu lze pojídat k snídani právě tak jako k večeři. Na kulajdu přitom neexistuje jeden jediný recept. Kulajdu si vaří každá rodina podle svého. Hmm, ale jak?

kulajda

Kulajda je v tradiční české kuchyni takový fenomen, že se dočkala i vlastní hesla v české verzi Wikipedie: „Kulajda je typická bílá polévka, která se skládá z vody, smetany, koření, vajíčka, kopru a brambor. Typická je pro svoji vysokou hustotu, bílou barvu a charakteristickou chuť. Pro přípravu kulajdy neexistuje jednotný recept, který by byl univerzální. Vyskytuje se mnoho variant, které se odlišují kořením a dalšími přísadami přidávanými do polévky. Občas se kulajda pro svoji sytost podává jako samostatný hlavní chod místo předkrmu.“

Taková definice je sice pěkná a skoro „učená“, ale jestli někdo kulajdu v životě neochutnal, moc „moudrý“ z toho nebude. „Něco jako koprovka s houbami,“ mohl by nabýt dojmu.

Ale to právě, že ne. Než kulajdu dlouze popisovat, je lepší si ji uvařit. Bude to rychlejší a názornější. Kulajda je hotova hned. Na kulajdě se nedá nic zkazit.

kulajda z čerstvých hub

Základem kulajdy jsou lesní houby. Je třeba očistit je a nakrájet.

Co se množství hub týká, tak na to není jednoznační odpověď. Mělo by jich být „tak akorát“. A musí se vycházet z počtu připravovaných porcí. Ale porcí musí být „o něco víc“, protože kulajdy nikdo nesní jen jeden talíř. Takže na litr a půl kulajdy je třeba:

 • plná miska o průměru asi dvacet centimetrů (nakrájených).
 • Nebo asi 350 gramů hub.
 • Anebo 10 až 15 různě velkých celých hub.
kulajda s houbami recept

Oloupeme a drobně nakrájíme jednu středně velkou cibuli a na každou počítanou porci jednu menší bramboru. Brambory, cibuli a houby dáme vařit do 1500 ml vody.

kulajda s houbami a koprem

Spolu s houbami dáme vařit lžičku kmínu, dvě tři kuličky nového koření, jeden bobkový list a čajovou lžičku soli. Vaříme do změknutí brambor.

polévka kulajda recept

V asi decilitru studené vody rozkvedláme dvě lžíce polohrubé nebo hladké mouky a vlijeme do polévky. Zároveň vyklopíme kelímek zakysané, kyselé nebo i sladké smetany. Dobře promícháme a krátce provaříme.

ČTĚTE:  Kde je kulajda doma? Támhle někde v Kardašově Řečici. Pozvánka do nejznámějšího neznámého místa v republice
koprová polévka s houbami

Kopr: Zbytečný údaj o jeho čerstvosti

Nakonec přidáme kopr. Připomínat, že ideálně by měl být kopr čerstvý, to jsou zbytečná slova.

 1. Kdo má k dispozici čerstvý kopr, tak jej samozřejmě použije. Přece nebude brát kopr ze sklenice.
 2. A kdo čerstvý kopr nemá, použije kopr nakládaný. Ostatně, v zimě a brzy zjara jiné řešení ani není, ale i v tu dobu se kulajda vaří – ze sušených hub.

Kopr se znovu krátce povaří. Až pak se kulajda ochutná a podle rodinných zvyklostí dochutí. Někdo přidá jen pepř a sůl (to se hodí hlavně při použití sladké smetany), někdo dochutí malým množstvím cukru a třeba ještě i octa (když je kulajda beztak už nakyslá použitím kyselé nebo zakysané smetany či v octu nakládaného kopru). Každá rodina ochucuje jinak.

kulajda recept

Vejce korunují dílo. Ale jak je upravit?

Podobně to je s vejci. Že do kulajdy patří, protože ji „pozvednou“, na tom se shodnou všichni. Ale ne už na formě přidávání vajec do kulajdy:

 • Někdo podává vejce vařená na tvrdo,
 • někdo na hniličku,
 • jiný vejce ztracená
 • nebo vejce smažená.
 • Někdo vejce přikládá zvlášť,
 • jinde je zamíchají do polévky.
jihočeská kulajda kluci v akci

Kulajda, regionální recept

1 l zeleninového vývaru, 300 g čerstvých hub, 4 velké brambory, 1 cibule, kmín, 250 ml kysané smetany, 30 g hladké mouky, kopr, sůl, 4 vejce.

Postup přípravy polévky: Houby nakrájíme na plátky. Brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky. Cibuli nadrobno nasekáme. Vše podlijeme vývarem, přidáme kmín a vaříme do měkka. Ve smetaně rozmícháme mouku a všleháme ji do polévky. Krátce povaříme. Nakonec do kulajdy vmícháme jemně nasekaný kopr. Do talířů dáme na hniličku uvařené vejce a zalijeme je polévkou.
Zdroj: regionalnipotravina.cz

Kulajda se zastřeným vejcem (Kluci v akci)

800 ml vody, 300 g brambor, 30 g sušených hub, 200 ml smetany ke šlehání, 1 snítka kopru nebo 2 lžíce sterilovaného, 5–7 lžic instantní jíšky, 50 g másla na zjemnění, 4 vejce, kmín, sůl, bílý pepř, ocet.

Příprava kulajdy podle Kluků v akci: Sušené houby předem namočíme, minimálně na 1 hodinu, nejlépe přes noc. Brambory očistíme a nakrájíme na hrubé kostky, zalijeme vodou, přidáme namočené houby včetně vody, ve které byly namočené, osolíme, opepříme, přidáme kmín a vaříme, až jsou houby a brambory měkké, cca 15–20 minut. Zalijeme smetanou, zahustíme instantní jíškou, ochutíme octem, zjemníme máslem a přidáme pokrájený kopr.

ČTĚTE:  Krkonošské kyselo: Recept na výtečné kyselo z Havlovic a další užitečné tipy

Do mírně osolené a okyselené mírně vroucí vody vkládáme v naběračce rozklepnuté vejce a zavaříme tak, aby žloutek zůstal měkký a obalený vařeným bílkem. Po 4–5 minutách varu vejce vyjmeme a vložíme do studené vody, aby se vejce zatáhla. Při podávání kulajdy vkládáme do každé porce polévky jedno zastřené vejce.

Kulajda, verze s klasickou jíškou

Pokud nemáme možnost nebo nechceme použít instantní jíšku, uvaříme si vlastní ze 100 g másla a 50 g hladké mouky: máslo rozpustíme, zasypeme za stálého míchání moukou, zalijeme studenou vodou, vložíme pokrájené brambory, houby a pokračujeme dále podle výše uvedeného receptu.
Zdroj: ceskatelevize.cz/porady

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/kulajda-800x600.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/kulajda-150x150.jpgMaková panenkaPOŠUMAVÍREGIONÁLNÍ RECEPTYdobrá polévka kulajda recept,houbová omáčka,houbová omáčka na smetaně,houbová omáčka recept,houbová polévka,houbová polévka kulajda,houbová polévka recept,houbové recepty,houby recepty,jihočeská kulajda,jihočeská kulajda recept,jihočeská kulajda s houbami,koprová polévka s houbami recept,krkonošské kyselo,kulajda,kulajda kluci v akci,kulajda maminciny recepty,kulajda podle pohlreicha,kulajda recept,kulajda s houbami,kulajda s houbami a koprem,kulajda s houbami a koprem kluci v akci,kulajda s houbami a koprem pohlreich,kulajda s houbami recept,kulajda se zakysanou smetanou,kulajda z čerstvých hub,nejlepší kulajda,nejlepší recepty z hub,polévka kulajda,polévka kulajda recept,polévka kulajda s koprem,pravá jihočeská kulajda,recept na kulajdu,recept na kulajdu od pohlreicha,recept na kulajdu s houbami,recepty polévka kulajda,recepty z čerstvých hub,recepty z hub,staročeská kulajda,top recepty kulajda,tradiční kulajdaKulajda, polévka z lesních hub a brambor, má na jihu naší země stejné postavení, jako má v severním příhraničním pásmu kyselo. A stejně jako kyselo může být kulajda polévkou i hlavním chodem zároveň. Kulajdu lze pojídat k snídani právě tak jako k večeři. Na kulajdu přitom neexistuje jeden...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země