Kulajda, houbová polévka s bramborami a koprem, bývá často lokalizována do jižních Čech. Ale to není přesné, protože kulajda je doma i na Šumavě a v Českém lese. Vaří ji na Dačicku (a zkuste Dačickým říct, že jsou „Jihočeši“!), ale právě tak jsou na „svou“ kulajdu právem hrdi Tachovští. Tak kde je kulajda skutečně doma? Tak vězte, že „támhle někde“ v Kardašově Řečici. Pro vysvětlení čtěte dál.

Kardašova Řečice: Nejslavnější české neznámé místo

Víte, jak autoři povídek nebo filmových scénářů naznačí, že
hrdina žije „kdesi v jakési zapadlé české vísce?“ Ne, nevymyslí si Zlámanou
Lhotu, Prkvančice, Horní Dolní – to nezní věrohodně. Taková obec může figurovat jen v pohádce nebo v grotesce. Seriozní autor usadí svého seriozního venkovského hrdinu (či jeho sestru, švagrovou, tchána) do Kardašovy Řečice! A to už (prokazatelně) od dob první republiky.

„V Kardašově Řečici…“

Jenže ona ta Kardašova Řečice není jen bydlištěm venkovských příbuzných protagonistů detektivek. Jeto místo doslova mystické.

  • Kam pojedete na dovolenou, když ztroskotaly všechny plány (nedostává se peněz)? „Leda tak to Kardašovy Řečice,“ trpce vysvětlujete.
  • Na které universitě přednášel ten vědec, o jehož erudici pochybujeme? „Někde v nějaké Kardašově Řečici, či kýho výra…“
  • Kam se odstěhoval kamarád za novou partnerkou? Vysvětlujeme: „Ale, prosím tě, do nějaké Kardašovy Řečice…
  • Odkud se dovážejí ty titěrné součástky, bez kterých se náš složitý přístroj neuvede do chodu? „Z Kardašovy Řečice, nejspíš,“ odhadujeme skepticky.

Recept na kulajdu


Ne, recept na kulajdu nepochází z Kardašovy Řečice. To byl v úvodu jen takový vtípek, odrážející národní postavení Kardašovy Řečice = kdekoliv na venkově na jihu naší země.

Na dovolenou skutečně do Kardašovy Řečice

Nejlepší vtip je v tom, že samotní Řečičtí o této „roli“ svého městečka
nevědí. Jen se dejte se s nimi na toto téma do řeči. Nebo raději ne, je to už vyzkoušeno. Opravdu to neznají. Člověk se jenom po těch „rádoby vtipných“ otázkách zastydí a uvědomí si:

  1. že Kardašova Řečice není žádný konec světa,
  2. a že to je opravdu dobré místo ke strávení poklidné rekreace, ideálně na podzim.
ČTĚTE:  Kulajda: Typická česká polévka, která nemá recept, ale má pravidla

Především maminky s dětmi, anebo naopak senioři upřednostňující klid, mohou v Kardašově Řečici prožít hezkou dovolenou. A třeba si nasbírat a nasušit houby na kulajdu.

Kardašova Řečice

Kardašova Řečice je malé město ležící v severozápadní části okresu Jindřichův Hradec, 12 km západně od okresního města.
Má přibližně 2 200 obyvatel. Město leží na železniční trati spojující Jihlavu a Veselí nad Lužnicí. Název města vznikl dle nedalekého rybníku Kardaš a potoku Řečice, který z tohoto rybníku vytéká. V městečku je mimo jiné k vidění:

  • Zámek Kardašova Řečice z 18. století
  • Zbytky středověkého řečického hradu zvaného též Babka asi jeden kilometr jižně od města
  • Kostel svatého Jana Křtitele
  • V Kardašově Řečici je možno ubytovat se v penzionech či v soukromí (krátkodobé pronájmy celých chalup nebo částí chalup). Kontaktní údaje ubytovacích míst lze najít bez problému prostřednictvím internetu.

Kam z Kardašovy Řečice na výlet

Kardašova Řečice leží na okraji chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Rybníků si návštěvníci užijí opravdu víc než dost: místním velkým a krásným rybníkem Kardašem počínaje.

  • Vlakem je přímé spojení s Jindřichovým Hradcem, který lze krásou a výstavností směle srovnávat s Českým Krumlovem.
  • S přestupem ve Veselí nad Lužnicí lze pohodlně dojet  do Třeboně. Víc v samostatném článku Třeboň: Báječné místo k aktivní dovolené v jižních Čechách.
  • Stejnou tratí se dá dojet do Lomnice nad Lužnicí, tam vystoupit a dojít k rybníku Rožmberku. Víc v samostatném článku Třeboňský kapr: Ryba s rodokmenem a „evropským pasem“
  • Vlakem s přestupem ve Veselí nad Lužnicí a s krátkou procházkou od nádraží lze uskutečnit pěkný turistický výšlap na zámek Hluboká nad Vltavou.
  • Ta samá trať zavede až do krajského města Českých Budějovic.
  • Na kole lze procestovat okolí Kardašovy Řečice po dobře udržovaných četných cyklostezkách ve všech směrech.
  • Pěšky lze pohodlně po turistických cestách dojít například k zámku Červená Lhota.
ČTĚTE:  Kulajda: Typická česká polévka, která nemá recept, ale má pravidla
https://zkraju.cz/wp-content/uploads/kardasova_nadrazi_zkraju-800x600.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/kardasova_nadrazi_zkraju-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETdovolená v jižních čechách,jihočeská kulajda,kardašova řečice,kulajda,město kardašova řečice,pravá jihočeská kulajda,šumavská kulajda,ubytování kardašova řečiceKulajda, houbová polévka s bramborami a koprem, bývá často lokalizována do jižních Čech. Ale to není přesné, protože kulajda je doma i na Šumavě a v Českém lese. Vaří ji na Dačicku (a zkuste Dačickým říct, že jsou „Jihočeši“!), ale právě tak jsou na „svou“ kulajdu právem hrdi Tachovští....Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země