Mezi turistickými destinacemi zvučných jmen Prostějov nijak nevyniká. Což je až k nevíře, protože Prostějov disponuje vším, co návštěvníky „odjinud“ láká: Postavení v českých bájích a pověstech (král Ječmínek), bohatá doložená historie, zachovalá honosná architektura, kultura a kulturnost místa, slavní rodáci, průmyslová výroba významem přesahující hranice města, rekreační oblast u přehradyProstějov se prostě nezdá. Není marné Prostějov navštívit, a alespoň při krátké návštěvě město poznat.

Statutární město Prostějov

Prostějov je okresní statutární město v Olomouckém kraji. Leží 15 kilometrů jihozápadně od krajského města Olomouce a 45 kilometrů severovýchodně od Brna, na západním okraji Hané, v severní části Hornomoravského úvalu, východně od Drahanské vrchoviny. Rozkládá se v nadmořské výšce 223 m, a to na 49. stupni severní zeměpisné šířky a 17. stupni východní zeměpisné délky. Přes Prostějov, nebo v jeho těsné blízkosti tečou dvě říčky: Hloučela a Romže.

Jak do Prostějova

Do Prostějova se dostaneme všemi možnými prostředky:

  • pohodlně vozem (na motocyklu) po D46,
  • autobusem
  • nebo vlakem od Olomouce i od Brna.

Při cestování autem je dobré vůz zaparkovat ve městě a po turistickém programu se k němu vrátit. Parkoviště lze předem najít třeba na portálu mapy.cz.

Jak poznat Prostějov

Poznávání Prostějova je nejlepší začít v turistickém centru. Kromě tipů na zajímavá místa ve městě, mapky, propagační materiál a podobně  zjistíme i další potřebné informace: systém městské dopravy, tipy na občerstvení, ubytování a další důležitosti.

Turistické informační centrum

  • adresa: nám. T. G. Masaryka 131/12, 796 01  Prostějov  
  • tel.: +420 582 329 722, 723
  • bezplatná linka: 800 900 001
  • e-mail: informace@prostejov.eu

Prostějov je velmi výstavné město s množstvím pozoruhodných památek a zajímavostí, a to ve výborném technickém stavu. Na každém kroku je znát, že se v minulosti jednalo o město prosperující, bohaté.

Nejzajímavější stavby (výběr)

Národní dům ve stylu české secese od architekta Jana Kotěry
Jedná se zároveň o spolkový dům, městské divadlo, restauraci a kavárnu. Architekt Kotěra sám navrhl nábytek, obložení, osvětlovací tělesa a vitráže. Výzdobu interiéru provedli mimo jiné také malíři František Kysela a Karel Petr a sochař Stanislav Sucharda. Doslova klenot české moderny a secese byl zařazen mezi Národní kulturní památky České republiky.

Nová radnice na náměstí TGM
Navržena a postavena v secesním stylu v letech 1909–1914, s 66 metrů vysokou věží a bohatě zdobenými interiéry. Na radniční věži je umístěn orloj ukazující postavení Slunce a Měsíce na obloze a kalendářní měsíce v roce. Kolik měst v republice má orloj?

Stará radnice je z 20. let 16. století
Honosný portál z roku 1539 byl zhotoven italskými kameníky a symbolizoval tehdejší rozkvět města. O roku 1905 zde sídlí muzeum a galerie města.

Pro ovoce a zeleninu do tržnice

V těsné blízkosti náměstí TGM (jižně), v Uprkově ulici, se nachází městská tržnice, která by mohla zajímat turisty prahnoucí po zdejších produktech (jsme přeci na úrodné Hané). Tržnice je otevřena denně kromě neděle, třebaže hlavními tržními dny zemědělských a zahrádkářských produktů jsou pondělí, čtvrtek a sobota.

ČTĚTE:  Domácí ořechový likér s prostějovským základem

V Prostějově se v roce 1900 narodil a ve čtyřiadvaceti letech zemřel Jiří Karel Wolker, básník, jenž se přes svou krátkou tvůrčí dobu natolik zapsal do české literatury, že se stal dodnes uplatňovanou „maturitní otázkou„.

  • Na Wolkerovu počest se ve městě koná Wolkrův Prostějov, což je festival poezie a divadel poezie pro účastníky, kteří ukončili 9. třídu ZŠ nebo odpovídající třídy víceletého gymnázia, horní věková hranice není stanovena. Jde o národní kolo.

Ječmínek stále žije

Když Prostějov, tak král Ječmínek. Kdo bude hledat ohlas pověsti o Ječmínkovi, bude příjemně překvapen. V Prostějově se nachází minipivovar bájného jména. „Minipivovar byl založen v roce 1999. Minipivovar získal na jaře 2001 práva k užívání ochranné známky Ječmínek, bývalého pivovaru v Prostějově. V červenci 2001 došlo k přejmenování na První hanácké domácí pivovar U krále Ječmínka. Veškeré pivo se točí v naší restauraci U Ječmínka na Újezdě,“ píše na svém webu provozovatel.

Za oddychem, a k vodě

Severozápadně od náměstí TGM se v krátké vzdálenosti nalézá Floriánské náměstí s nepřehlédnutelnou stavbou přístřešku autobusové zastávky. Z této zastávky turisté odjedou do Plumlova. Cesta potrvá asi jedenáct minut, protože vzdálenost je osm kilometrů.

Plumlov, letovisko pod zámkem

Plumlov je typické letovisko na břehu Plumlovské přehrady. Z jihu je městská zástavba ohraničena podhradským rybníkem vybudovaným na říčce Hloučele. Jihovýchodně je Plumlovská přehrada.

Pozornost návštěvníků strhává vysoká a úzká budova Plumlovského zámku. Zámek je možno navštívit a seznámit se zajímavostmi této pozoruhodné stavby. Na nádvoří zámku se často pořádají různé kulturní a společenské akce. Na nádvoří a v podhradí jsou restaurace, kde se lze občerstvit i pojíst.

A možná se vám poštěstí pochutnat si na místní specialitě zvané „plumlovák“. Plumlovský řízekvepřové kýty nebo kotlety je usmažený v těstíčku, na něm sázené vejce a to vše je zasypané strouhaným sýrem a jemně nazdobené kečupem. Plumlovský řízek poprvé nabídl svým hostům Jan Pácl v pohostinství Jednoty v Plumlově.

Plumlovská přehrada

V letních měsících je Plumlovská přehrada vyhledávanou odpočinkovou oblastí vhodnou ke koupání a k vodní zábavě. Je jednou z našich nejstarších přehradních nádrží. Stavba začala v roce 1913, v druhém roce byla ale přerušena první světovou válkou. Pokračovala v letech 1921 až 1932, kdy byla dokončena.

  • Na severní straně je písčitá pláž s mírným spádem dna bez oplocení („U Lázníčka“). Najdete zde občerstvení, parkování, motorest, upravený přístup do vody a kemp.
  • Na jižní straně je to písčitá a travnatá pláž s vymezeným prostorem pro neplavce („U Vrbiček“). Je vybavena dřevěnými lehátky, občerstvením, půjčovnou loděk a šlapadel, prolézačkami, nedalekou restaurací Panel (celoroční provoz).

Asi 300 metrů od pláže nad výpustí se nachází veliký kemp. Kolem pláže „U vrbiček“ se mohou turisté vracet pěšky po červené značce do Prostějova.

ČTĚTE:  Domácí ořechový likér s prostějovským základem

Prostějov průmyslový

OP Prostějov

Prostějov byl dlouhou dobou synonymem pro kvalitní (v dobách socialismu vlastně i jedinou) výrobu svrchního ošacení. „Ačkoli se krejčovský cech objevil v Prostějově již roku 1500, teprve průmyslová revoluce zajistila, že od poloviny 19. století začaly ve městě vyrůstat textilky. Prosperitu jim z počátku zajišťovala hlavně vídeňská klientela, časem se továrny dokázaly probojovat také do zbytku Evropy i světa,“ čteme na webu www.czechdesign.cz. „Roztříštěná výroba oděvů se po roce 1948 definitivně sjednotila pod výrobní podnik Oděvní závody Jiřího Wolkera, později přejmenovaný na Oděvní průmysl Prostějov (OP Prostějov). V roce 1964 zaměstnávaly zhruba deset tisíc lidí a pokrývaly 80 % produkce veškeré oděvní výroby v tehdejší republice, byly i významným vývozcem.“ Čas pohnul koly dějin…

Wikov, Agrozet, Agrostroj, Wikov Prostějov

V roce 1918 vznikla firma Prostějovské továrny na stroje Wichterle & Kovářík. Tehdy vznikla největší československá továrna na výrobu zemědělských strojů. Sortimentem byly: drobné ruční nářadí, pluhy, mlátičky, vyorávače brambor, parní loko-mobily, stabilní naftové, benzínové, plynové motory a generátory pro pohon mlýnů, dílen a menších závodů.
Po druhé světové válce v roce 1946 byla společnost Wikov znárodněna a přejmenována na Agrozet, později na Agrostroj Prostějov. Značku Wikov vzkřísil v roce 2004 Martin Wichterle. Tím se začala psát novodobá historie firmy.

Palírna U Zeleného stromu

Skutečnou gastronomickou mekkou, kterou ocení spíš muži, je veleznámá palírna U Zeleného stromu. Funguje od roku 1518 a je nejstarší palírnou v Evropě. „Historie výroby lihovin, na kterou činnost společnosti navazuje, sahá až do 16. století. Roku 1518 udělil pán Vilém z Pernštejna právo vyrábět slad a pálit kořalku domu U Zeleného stromu, který se nacházel na náměstí, ve středu města,“ dočítáme se. Roku 1948 byl přejmenován na závod Starorežná Prostějov. Následně koncem 50. let se celá výroba přestěhovala do bývalého pivovaru Binko, kde se dosud nachází. Palírnu U Zeleného stromu najdeme v na adrese Dykova 4260/8.

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/prostejov_zkraju_mp26.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/prostejov_zkraju_mp26-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETco vidět v prostějově,informační centrum prostějov,ječmínek,ječmínek prostějov,jiří wolker,král ječmínek,město plumlov,město prostějov,móda prostějov,muzeum a galerie prostějov,muzeum prostějov,národní dům prostějov,národní dům v prostějově,orloj v prostějově,palírna u zeleného stromu,pivovar u ječmínka,pivovar u krále ječmínka prostějov,plumlov,plumlovská přehrada,plumlovský řízek,plumlovský zámek,prostějov,prostějov památky,prostějovská starorežná,radnice prostějov,restaurace ječmínek prostějov,restaurace u ječmínka prostějov,režná,starorežná prostějov,starorežná prostějov podniková prodejna,statutární město prostějov,u ječmínka prostějov,u krále ječmínka prostějov,u zeleného stromu,wolkrův prostějov 2022,wolkrův prostějov 2023,wolkrův prostějov 2024,zámek plumlovMezi turistickými destinacemi zvučných jmen Prostějov nijak nevyniká. Což je až k nevíře, protože Prostějov disponuje vším, co návštěvníky „odjinud“ láká: Postavení v českých bájích a pověstech (král Ječmínek), bohatá doložená historie, zachovalá honosná architektura, kultura a kulturnost místa, slavní rodáci, průmyslová výroba významem přesahující hranice města, rekreační oblast u přehrady…...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země