Nasavrky, to zní jako nějaký jazykolam. Nasavrky je název menšího, ale známého městečka ležícího na okraji Železných horPardubickém kraji, asi třináct kilometrů od Chrudimi. Ačkoliv zde žije jen 1700 obyvatel, jsou Nasavrky známy daleko za hranicemi katastru. Město je „pojmem“ mezi včelaři, zájemci o keltskou kulturu, ale také mezi milovníky jedlých kaštanů. Jak se stalo, že se tyto nepříliš sourodé skupiny setkávají právě v Nasavrkách?

Nasavrky. Jak se dostat do Nasavrk?

Když pojedeme po silnici z Pardubic na jih (do Havlíčkova Brodu nebo do Žďáru nad Sázavou), mezi Slatiňany a Trhovou Kamenicí budeme vpravo míjet odbočku na Nasavrky. Silnice je jediná možnost, jak se do Nasavrk dostat. Železnice tam nevede. Autobusové spojení s okolními většími městy je docela dobré.

Hledáte zámek? V Nasavrkách je snadno k nalezení

Při popisování důvodů, proč by měli turisté navštívit nějaké místo, se na prvním místě jmenuje případný zámek. I ten v Nasavrkách stojí.

Je na místě bývalé tvrze. Ta byla vybudována jako strážiště pro celníky, kteří udržovali bezpečnost na zemských stezkách. Dodnes se z původní tvrze dochovala část zdiva, která byla přístupná chodbou pod zámkem.

V budově zámku dnes najdeme informační centrum, obřadní síň, výstavní prostory a stálou expozici. Zámek je ve vlastnictví Města Nasavrk a je kulturní památkou ČR.

Nasavrky. Keltský festival

Zajímají vás Keltové? U Nasavrk měli oppidum

Na zámku se návštěvníci poprvé setkají s připomínkou keltské historie místa. Významnou etapu historie Nasavrk a blízkého okolí představuje mladší doba železná, kdy se dva kilometry od Nasavrk nacházelo jediné keltské oppidum východních Čech.

„Pokud vás zajímá historie nebo přímo Keltové, doporučujeme navštívit expozici Po stopách Keltů v prvním patře nasavrckého zámku a skanzen Země Keltů za rybníkem u silnice na Kameničky. Naučná Keltská stezka Železnými horami začínající před zámkem vám zpestří procházku z městečka až na archeologickou lokalitu bývalého oppida a zpět,“ zní pozvánka na oficiálním webu města Nasavrk.

Skanzen Země Keltů

Keltský skanzen se nachází na okraji města Nasavrky směrem na obec Kameničky.

  • Adresa: Nasavrky 409, 538 25 Nasavrky
  • GPS: 49°50’5.855″N, 15°48’0.131″E
  • Web: zemekeltu.cz
  • E-mail: info@zemekeltu.cz
  • Tel.: +420 733 715 980

Otevírací doba

  • Leden až březen: Soboty, neděle, svátky podle počasí
  • Duben a květen: Sobota, neděle, svátky: 10:00-17:00
  • Červen, červenec, srpen: Úterý až neděle: 9:00-17:00, (pondělí zavřeno)
  • Září a říjen: Soboty, neděle, svátky: 10:00-16:00
  • Listopad a prosinec: Soboty, neděle, svátky podle počasí
ČTĚTE:  Co vidět, a co ochutnat, na Kladském pomezí (KHK)

Včelaříte? V Nasavrkách řeknou, jak na to

Stromy, keře, bylinky a květiny důležité pro včely jsou k vidění v nasavrckém Včelařském centru. Včelařské arboretum a včelí inspiromat vybudovalo Střední učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum o.p.s. Nachází se na dolním konci Nasavrk při výjezdu na Chrudim. Bylo vybudováno především jako učební pomůcka pro studenty oboru „Včelař“ zdejšího Středního odborného učiliště včelařského, ale je volně přístupné i veřejnosti.

Adresa: Střední odborné učiliště včelařské-Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s.
Slatiňanská 135
538 25 Nasavrky
Email: info@souvnasavrky.cz
Web: souvnasavrky.cz

Turistické krásy? Rezervace Krkanka a Strádovské peklo

Nasavrky jsou rovněž turistickým východiskem pro cestu přírodními rezervacemi Krkanka a Strádovské peklo. „Romantické údolí Chrudimky se nachází v severní části Železných Hor, asi 9 km od Chrudimi a 4 km od Nasavrk. Řeka na úseku přibližně tři kilometry, vytváří nádherné průlomové údolí vymodelované v žulách,“ čteme na portálu Kudy z nudy.

Důvodem ochrany je morfologicky členité území s hlubokým kaňonem řeky Chrudimky a jejich přítoků. Území se vyznačuje řadou geomorfologických jevů (mrazové sruby, kamenná moře, sutě, balvanitá řečiště, vodopád na jednom z přítoků Chrudimky) dále pak zastoupení přirozených lesních společenstev.

Kaštanka: Není to jen zastavení na túře

Z Nasavrk turisté vycházejí po modré turistické značce. A ta vede kolem možná nejslavnějšího atributu Nasavrk, podél sadu, hájku (??) Kaštanka, kterou tvoří asi stovka kaštanovníků setých. Jedná se o Přírodní památku. Sad jedlých kaštanů se nachází v nadmořské výšce téměř 500 m nad mořem – nasavrcká rarita. Jedná se o nejvýše položený sad jedlých kaštanů v Evropě.  Od 90. let 20. století mají Nasavrky rozkvetlý strom kaštanovníku setého ve svém znaku.

Kaštanka a kaštanobraní

Park zvaný Kaštanka je veřejně přístupný a slouží jako relaxační místo pro širokou veřejnost. Z tohoto důvodu zde byly umístěny lavičky a dětské prolézačky.  

Sběr plodů – kaštanů každoročně organizuje město Nasavrky, jako vlastník sadu. Kaštany pravidelně sbírá místní základní škola.

  • V době hlavní sklizně pak bývá pro veřejnost sběr plodů zakázán.

Ve druhé polovině října, když kaštany dozrávají, pořádá Město Nasavrky oslavu jejich sklizně – Kaštanobraní. Návštěvníci si mohou:

  • koupit jedlé kaštany,
  • pochoutky z nich,
  • další občerstvení ,
  • různé regionální výrobky na malém jarmarku pod vzrostlými kaštanovníky,
  • projít si sad s odborným výkladem
  • a kaštany si nasbírat.

Příjemnou atmosféru pomáhá vytvořit i kulturní program.

Kaštanka: Vzlety a pády

Roku 1776 si kníže Auersperg dovezl ze své cesty po Itálii ¨šest sazenic kaštanovníku setého (Castanea sativa), jež nechal vysadit za nasavrckým zámečkem. Tak zde bylo postupně vysázeno kolem stovky stromů, ze kterých se do počátku 21. století zachovalo původních dvacet kusů. Nejstarší a největší strom je nazýván Knižák, či Kněžák. Se svým obvodem kmene 534 centimetry je řazen k největším jedlým kaštanovníkům v České republice.

ČTĚTE:  Hlučínsko: Kraj, kde se vždycky žilo "jinak"

Kaštanka: Chráněný přírodní výtvor

V roce 1986 bylo území navrženo k ochraně. Roku 1987 byly stromy spočítány, očíslovány a změřeny. Celkový počet byl 141 kusů.

Vyhlášení Kaštanky jako přírodního chráněného výtvoru se uskutečnilo 1. prosince 1990 na tehdejším okresním národním výboru v Chrudimi. V roce 1997 byl přepočítán stav stromů (125 ks) a zjištěn jejich zdravotní stav. Prokázalo se, že jejich koruny byly zmenšené a řidčeji olistěné místy suchými listy na odumírajících větvích. Dále se ukázaly nekrózy kůry a červenofialové zabarvení bělavého dřeva.

Kaštanka: Péče o zdraví

Každoročně jsou v Kaštance prováděny zdravotní průzkumy kaštanovníku jedlého a dle jejich zdravotního stavu jsou navrhovány a prováděny potřebné zákroky. 

  1. Jedná se především o zdravotní řez,
  2. v případě nutnosti také o kácení odumírajících stromů
  3. a odvoz hmoty mimo plochu přírodní památky. 
  4. Dále jsou pravidelně dvakrát ročně aplikovány léčebné přípravky.

Postupně jsou do území přírodní památky dosazovány nové výpěstky, které odsud pocházejí.

Kaštanovník setý Castanea sativa: Co o něm víme

  • Výška: Strom dorůstá výšky 20 – 25 metrů.
  • Síla kmenu: Tloušťka kmene přesahuje až 2000 mm.
  • Květ: Kvete v květnu až v červnu (viz obrázek).
  • Plody: Plody 2 – 3 v pichlavém obalu, který puká čtyřmi švy.
  • Semena: Semena (kaštany neboli maróny) dozrávají v září, ze stromů opadávají v říjnu až v listopadu (podle stavu počasí).
  • Obsah látek: Plody obsahují bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamín C, B1 a B2.
  • Využití: Vyrábějí se z nich známé nugáty, přidávají se do pokrmů, známý je jako kaštanový likér.
  • Opatrnost: Patří mezi silné alergeny.
https://zkraju.cz/wp-content/uploads/nasavrky_zkraju2.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/nasavrky_zkraju2-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETchrudimka,chudimsko,jedlé kaštany,kaštanka,kaštanobraní,kaštany,keltové,krkanka,nasavrky,oppidum,pardubický kraj,tipy na výlety,včealřství,včelařskáškola,včelařství,včely,železnéhoryNasavrky, to zní jako nějaký jazykolam. Nasavrky je název menšího, ale známého městečka ležícího na okraji Železných hor v Pardubickém kraji, asi třináct kilometrů od Chrudimi. Ačkoliv zde žije jen 1700 obyvatel, jsou Nasavrky známy daleko za hranicemi katastru. Město je „pojmem“ mezi včelaři, zájemci o keltskou kulturu, ale také...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země