Hlučínsko alias Prajzsko. Hlučínsko (hlučínsky a lidově Prajzsko, Prajsko, Prajzská, Prajská) je historické území rozdělené mezi okresy Opava a Ostrava. K Československu bylo Hlučínsko připojeno na základě Versailleské mírové smlouvy 4. února 1920 a stalo se součástí Českého Slezska. Území o rozloze 316,76 km² s největším sídlem Hlučínem mělo od roku 1742, kdy se stalo součástí pruského státu, poněkud jiný společenský a ekonomický vývoj. Ten se podepsal na osudech, kultuře a myšlení zdejšího obyvatelstva a jeho stopy můžeme vysledovat až do dnešních dnů.

Hlučínsko je na jihovýchodě ohraničeno řekou Odrou a na jihu řekou Opavou. Podél břehů řeky Opavy se táhne zvlněná linka Hlučínské pahorkatiny. Na Hlučínsku se nachází velké množství dochovaných kulturních památek. Je i výletní oblastí s mnoha cyklostezkami, jejíchž páteří je část stezky Moravská brána, která navazuje na česko-polskou příhraniční trasu a množství lokálních cyklotras. (Zdroj: Wikipedie)

Hlučín: Prajzská metropole

Hlučín je město v okrese Opava v Moravskoslezském kraji, deset kilometrů severozápadně od Ostravy. Žije v něm asi 14 tisíc obyvatel. Hlučín je centrem Hlučínska, které bylo v letech 1742 až 1920 součástí Pruska, respektive Německého císařství.

Do Hlučína za historií a k jezeru

  • Areál vojenského opevnění v městské části Darkovičky může nést označení „evropské jedničky“ mezi stálými fortifikačními systémy. Každý rok zde organizuje Slezské muzeum v Opavě ve spolupráci s Armádou ČR a městem Hlučínem ukázky boje a vojenské techniky.
  • Evangelický kostel. Říká se mu „červený“, protože je vystavěn z červených lícových cihel.
  • Zámek s areálem parku. Původně snad na místě zámku stávala tvrz zmiňovaná v roce 1439, v roce 1517 se již píše o zámku. Dnes je v zámku informační centrum a muzeum. Muzeum se zaměřuje na region Hlučínska. Pořádá krátkodobé výstavy, exkurze, přednášky, besedy, křty publikací a další aktivity. Doporučuji navštívit celoročně otevřenou stálou expozici „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“ o historii tohoto regionu.

Dozvíte se také o německém masopustním rituálu bití kohouta.

A nechybí různé muzejní exponáty typické pro region Hlučínska.

Co ještě navštívit?

  • Farní kostel sv. Jana Křtitele. Dominanta města.
  • Hřbitovní kostel sv. Markéty. Jednolodní stavba z roku 1742.
  • Ohradní zeď kolem hřbitova. Součást areálu hřbitovního kostela, postavena v 19. století.
  • Mauzoleum rodiny Wettekampovy. Monumentální sakrální stavba z 19. století
  • Městské opevnění. Rozsáhlé zbytky středověkého opevnění pocházející z větší části z roku 1535.
  • Hlučínské jezero je jezero vzniklé zatopením bývalé štěrkovny na jihozápadním okraji Hlučína. Přírodní koupání, stanování, rybaření, fotografování vodního ptactva. Hladina jezera se využívá k vodnímu lyžování a windsurfingu. Funguje zde také půjčovna loděk. Místní a lidé z okolí jej nazývají jednoduše Štěrkovna.
ČTĚTE:  Festival kultury a hlučínských řemesel 2019

Kdo holduje sladkému, nechť navštíví cukrárnu na náměstí. Nebude litovat.

Další tipy: Hlučín, památky a zajímavosti

Kravaře: Město dobré pro život

Kravaře leží osm kilometrů od Opavy a třináct kilometrů od Hlučína. Při návštěvě Hlučínska Kravaře nelze minout.

Jen tak mimochodem: Kravařští jistě odpustí úvodní poznámku, že zejména obyvatelé českých krajů slyšeli o jejich městě zřejmě poprvé v roce 1995. Tehdy se národ ještě zajímal o to, kdo bude „tohoročná“ nejkrásnější dívka republiky. Diváky u televizí, ale i porotu zaujala – a Miss ČR 95 se stala – křehká blondýnka z Kravař Monika Žídková. Monika vystudovala, získala magisterský titul, vdala se, přivedla na svět párek dětí. To už je všechno dávno…

Ale dnes je dnes. A dnes je Monika Brzesková po druhé volební období starostkou Kravař. To jen tak mimochodem.

Památky a zajímavá místa Kravař

  • Kaple sv. Floriána na Opavské ulici poněkud zaniká v řadové zástavbě. Kaple je pěkným dokladem slezského baroka.
  • Kostel sv. Bartoloměje tvoří dominantu města viditelnou desítky kilometrů.
  • Zámek,  „barokní klenot Slezska“, jak se mu někdy bez nadsázky přezdívá.
  • Přírodní rezervace Koutské a Zábřežské louky. Vyskytují se zde ohrožené druhy mokřadních rostlin a živočichů.
  • Přírodní památka Odkryv v prostoru bývalé pískovny u Kravař.
  • Kaple sv. Michala v Kravařích Dvořisku v ulici. Ivana Kubince.
  • Golf. Hřiště vzniklo v roce 1997 v parku vrcholně barokního zámku Kravaře, v údolní nivě řeky Opavy.
  • Adventure golf. Oblíbený rekreační i profesionální sport a především rodinnou zábavu.
  • Aquapark. Kdo hledá osvěžení v horkém dni, neměl by s dětmi vynechat kravařský aquapark – Buly aréna Aquapark Kravaře.
  • Kravařský odpust (pouť). V roce 2019 se Kravařský odpust koná ve dnech 22. až 26. srpna 2019.

Zdroj: www.kravare.cz

Kostel Jana Křtitele a odpust v Sudicích

Sudice jsou malá obec při samé hranici s Polskem. Ve vzdálenosti 12 km jižně leží Kravaře, 18 km jižně město Hlučín.

Hlavním důvodem, proč se do Sudic podívat, je kostel svatého Jana Křtitele. Monumentální pseudogotická stavba s farou a komplexem tří hospodářských budov byla vyhlášena kulturní památkou.

ČTĚTE:  Ronov nad Sázavou: Zadumaný tajuplný kraj s turistickými atrakcemi v okolí

V Sudicích se mimo to velkoryse slaví odpust (ve slezském nářečí to značí pouť) s bohatým programem. V nedalekém Vrbci u Opavy zase pořádají Mastné huby alias Festival dobrého jídla a pití.

  • Obě příležitosti k návštěvě bývají s dostatečným předstihem inzerovány na webových stránkách obcí Hlučínska a na webu ZKRAJŮ.cz.

 

Bělá: Relaxace těla i ducha

Obec Bělá se nachází devět kilometrů od Hlučína, deset kilometrů jihozápadně od Kravař. Do Bělé přicházejí návštěvníci za aktivním odpočinkem.

„Naše krásná obec se výrazně podílí na víkendové rekreaci širokého okolí, občanů Hlučína, Opavy, Ostravy i blízkého Polského pohraničí. Jsme přesvědčeni o správné cestě, kterou se vydala samospráva obce při rozvoji sportovních, kulturních a společenských aktivit ve prospěch spoluobčanů a všech hostů naší malé, čím dál víc krásnější obce,“ podepisuje starosta Karel Kroupa svým jménem na webových stránkách obce.

V Bělé je zřízen malý přírodní areál zdraví (léčebné bazénky založené na Priessnitzové metodě) s meditačním labyrintem a přírodním vodním pramenem, hřebčín, sportovní areál, půjčovna kol a tenisových raket. Sídlí zde Prajzská ambasáda, jejímž hlavním cílem je: „Tvorba a koordinace zábavných, sportovních a kulturních aktivit na Prajzské pro všechny věkové kategorie obyvatel,“ jak se píše na jejich webových stránkách.

Foto z Hlučínska: Maková panenka (receptář) a (zezahrádky)

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/hlucinsko1_sudice_zk-800x600.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/hlucinsko1_sudice_zk-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETaquapark kravaře,buly aréna kravaře,české výlety,farnost kravaře,hlučín,hlučínsko,hlučínsko kam na výlet,hlučínsko kostel sudice,hlučínsko kravaře,hlučínsko památky,hlučínsko prajzsko,hlučínsko zajímavosti,kam dnes na výlet,kam na výlet,kam na výlet autem,kam na výlet o tomto víkendu,kam na výlet ostrava a okolí,kam na výlet s dětmi,kam na výlet s dětmi v červenci,kam na výlet tento víkend,kam zítra na výlet,kravaře,kravařský odpust 2019,kravařský odpust 2020,kravařský odpust 2021,kudy z nudy tento víkend moravskoslezský kraj,město hlučín,město kravaře,moravskoslezský kraj,obec bělá,tipy na výlet,tipy na výlety,vlakem na výlet,zámek kravařeHlučínsko alias Prajzsko. Hlučínsko (hlučínsky a lidově Prajzsko, Prajsko, Prajzská, Prajská) je historické území rozdělené mezi okresy Opava a Ostrava. K Československu bylo Hlučínsko připojeno na základě Versailleské mírové smlouvy 4. února 1920 a stalo se součástí Českého Slezska. Území o rozloze 316,76 km² s největším sídlem Hlučínem mělo od roku 1742, kdy se stalo součástí pruského státu, poněkud jiný společenský a ekonomický vývoj. Ten se podepsal na osudech, kultuře...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země