Co vaří na Hané? Hodolanskou omáčku
Ve spojitosti s Olomoucí si v oblasti gastronomie každý automaticky vybaví olomoucké tvarůžky. O této hanácké ikoně už byla několikrát řeč (olomoucké tvarůžky recepty na blogu Makové panenky). Tak proč nedat prostor jiné specialitě, která se k Olomouci také váže? Konkrétně k olomoucké městské části Hodolanům?
Hodolany jsou v širokém povědomí spojeny se jménem herečky Hany Maciuchové, rodačky ze Šternberka. V Hodolanech chodila do dvanáctiletky (jak uvádějí některé prameny), v hodolanském divadle působila.
Po Hodolanech, dříve samostatné obci, se také nazývá zdejší regionální specialita – hodolanská omáčka.
Atribut Olomoucka: Hodolanská omáčka
Hodolanská omáčka (lidově „hodolanka“) není „sos“ v pravém slova smyslu. Třebaže se nazývá omáčkou, jedná se o kompletní samostatný pokrm. Leda tak krajíc chleba se k hodolanské omáčce přikusuje. Hodolanskou omáčku bychom mohli nazvat „jídlem z jednoho hrnce“.
Hodolanskou omáčku lze „technicky“ popsat jako kousky vařených brambor, uzeniny a vařených vajec ve sladkokyselé mléčné (smetanové), moukou zahuštěné omáčce. Pokrm je ochucen klasickou kombinací tak zvaného „divokého koření“.
- Ze starých pramenů vyplývá, že uzenina nebyla do hodolanské omáčky přidávána vždy. Záleželo na době, a ekonomické situaci domácnosti, kde se „hodolanka“ právě vařila. Dokládá to mimo jiné i fotokopie autentického receptu, který pochází z chudičké domácnosti v Dolanech z doby druhé světové války (místní znají a vědí, kde jsou Dolany). Rodina dolanských chalupníků byla nemajetná. Na klobásu či kabanos vždy nebylo, a tak se hodolanka vařila bez uzeniny. A také byla dobrá.
Co rychle uvařit? Třeba „hodolanku“
Hodolanská omáčka bylo (stále je) takové rychlé jídlo, k jehož přípravě se hospodyně uchylovala z několika důvodů:
- Bylo to jídlo syté, protože teplé.
- Příprava nebyla nijak náročná na práci – a stačil jeden hrnec.
- Nasytilo se víc (až mnoho) strávníků.
- Základní suroviny se v zařízené domácnosti vždycky našly. Brambory, vajíčko, trocha mouky, mléko (když ne smetana) a nějaký ten kabanos byly na Hané vždycky doma.
Recept: Buďme, prosím, tolerantní
Každá hospodyně si omáčku upravila podle své ruky. Proto není možno předat přesný recept na hodolanskou omáčku. V každé hanácké domácnosti bude hodolanka trochu jiná (i když v zásadě stejná).
- Ta do ní přidá trochu cibule (syrové či osmažené),
- jiná sekané kyselé okurky,
- třetí paňmáma v omáčce uvaří trochu kořenové zeleniny.
- Jinde zas se hodolanka dochucuje čerstvým koprem…
V případě tohoto pokrmu neplatí žádná direktiva typu: „V hodolance NESMÍ CHYBĚT,“ „Do hodolanské omáčky v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEPATŘÍ…“. Recept na hodolanskou omáčku není nikde kodifikován, tak buďme tolerantní k různým rodinným zvyklostem.
Jak Česko poznávalo hodolanku
Hodolanská omáčka je na Hané tak běžným jídlem, že ji vaří i v závodních, školních, seniorských či nemocničních jídelnách. Přesto má stále statut jídla „domáckého“.
- První veřejnou propagaci asi zajistily „hodolance“ v roce 2010 noviny Deník (tehdy vydavatelství VLP), když hodolanskou omáčku zařadily do svého seriálu Z moravské kuchyně. Povídání o této regionální specialitě (spolu s autentickým receptem Hany Hrubé, rodačky z hanácké obce Krčmaně) vyšlo v různých moravských mutacích Deníku. (Se zněním textu bude asi bez výhrad souhlasit každý, kdo hodolanskou omáčku zná, a kdo ji někdy vařil.)
- O další vlnu „celostátní“ propagace se postaral populární šéfkuchař Přemysl Forejt, který hodolanskou omáčku nabízí v menu svých zařízení.
Hodolanská omáčka: Recept
Hodolanská omáčka: Suroviny
- 4 – 5 syrových velkých brambor
- 4 vejce uvařená natvrdo
- asi 50 g na jednu porci oblíbené uzeniny (šunková klobása, točený salám), lžíce sádla
- 1,5 l mléka
- 2 dl kysané nebo sladké smetany
- 3 lžíce hladké nebo polohrubé mouky
- sůl, bobkový list, nové koření, mletý pepř, ocet, cukr
Jak uvařit hodolanskou omáčku
Na sádle osmažíme oloupanou nakrájenou uzeninu. V některých domácnostech to je společně s nakrájenou malou cibulí, ale není tomu tak všude.
Přisypeme nakrájené na kostky nakrájené oloupané syrové brambory. Zalijeme vodou (jen tolik, aby byly brambory a uzenina ponořeny). Do vody přidáme sůl, jeden bobkový list a čtyři zrnka nového koření. Vaříme do změknutí brambor.
- Do vody, v níž se vařily brambory, uzenina a koření, se vyvaří chuť brambor a uzeniny, proto ji nesléváme.
Zatím v jiném kastrolku uvaříme čtyři (nebo víc) vajec natvrdo.
Do hrnce s bramborami nalijeme mléko a smetanu, v níž jsme rozmíchali mouku. Většinou se říká, že hladkou mouku. Zkušenost ale nevylučuje ani mouku polohrubou. Omáčka s ní lépe zhoustne. To je na volbě každé kuchařky. Omáčku asi 15 minut zvolna prováříme.
Odstavíme ze zdroje tepla (abychom zabránili případnému připálení), vyjmeme bobkový list a kuličky nového koření a dochutíme:
- octem (citronovou šťávou),
- případně špetkou cukru,
- solí
- a mletým pepřem.
Do omáčky vložíme rozsekaná vařená vejce. Kdo je zvyklý přidávat do omáčky kyselou okurku, anebo čerstvý kopr, je k tomu čas.
Hodolanskou omáčku tradičně podáváme s krajícem chleba.
O hodolanské omáčce už jsme četli…
O postavení hodolanky v souvislost s jinými českými omáčkami podobného charakteru je možno přečíst si na portále makova-panenka.cz:
Omáčka jako hlavní chod? Proč ne, když to je hodolanská nebo kyselka se smetanou
Mohlo by vás zajímat: Z moravské kuchyně
- Specialita Lednicko-valtického areálu: Plesné tašky jako příloha k „fazulačce“ s nudlemi
- Loštice: Jediné místo, kde se vyrábí jediný český sýr
- Domácí pochoutky z olomouckých tvarůžků: Syrečky smažené, pomazánky, nakládání tvarůžků
- Plumlovský řízek se dočkal padesátin
- Řízek Ondráš má potenciál nahradit smažený sýr. Moravsko-slezská specialita stojí za vyzkoušení
- Dvojctihodné koláče. Nemusejí být jen s tvarohem a povidly, ale také s ovocem
- Moravský vrabec: Co odlišuje moravské vrabce od jiných typů vepřových výpečků? Nechybí ani recept na moravské zelí
- Domácí ořechový likér s prostějovským základem
- Vizovické pečivo: Výroba tradiční moravské lidové dekorace zaujme děti i dospělé
Napsat komentář