Melta je původní tradiční kávovina české výroby. Jedná se o vyváženou směs pražených kořenů čekanky obecné, cukrové řepy, praženého mletého žita a ječmene. Melta je chráněný název výrobku. Používat název Melta, a nebo i název slovo melta připomínající, může pouze tradiční výrobce Melty, akciová společnost Kávoviny se sídlem v Pardubicích. Melta je nositelem známek Český výrobek, Guarantee natural products a Klasa.

Melta je jen jedna. Ta z Pardubic

Meltu, vyváženou kávovinou směs, z které se připravuje nápoj nezaměnitelné chuti, „sestavili“ ze druhé světové války kávovinoví odborníci ve Franckově továrně na kávové náhražky v Pardubicích. Továrna byla součástí mezinárodního koncernu Franck.

  • Melta zůstala ve výrobním programu i po znárodnění.
  • A po roce 1991, kdy se pardubický závod oddělil od Vitany Byšice, měly pardubické Kávoviny  ve výrobě Melty monopolní postavení.

Koncem devadesátých let se situace změnila. Na trh se dostaly zahraniční konkurenční výrobky, které název Melta ve označení kopírovaly, a nebo se jmenovaly obdobně, což mohlo zákazníka snadno zmást – a také mátlo. Jenže název Melta už měly pardubické Kávoviny (jako pokračovatel původního výrobce) chráněný. Tehdy vedené soudní spory dopadly ve prospěch Pardubických.

Kontaktní údaje výrobce Melty

  • Kávoviny akciová společnost
  • Jana Palacha 515
    Zelené Předměstí
    532 32 Pardubice
  • GPS: 50°1’49.692″N, 15°46’14.414″E
  • Web: www.kavoviny.cz

Jak poznat pravou Meltu

  • Melta
    Hmotnost balení: 500 g
    Složení: Směs pražených kořenů čekanky obecné, cukrové řepy, praženého mletého žita a ječmene Návod: do litru vroucí pitné vody přidáme čtyři rovné polévkové lžíce Melty. Krátce se povaří, nechá tři minuty ustát a pak se přecedí.
  • VitaMelta
    Hmotnost balení: 75 g
    Složení: ječmen, čekankový kořen, žito
    Návod: 1/2 kávové lžičky směsi zalijeme v šálku horkou vodou.
  • Melta  porcovaná
    Hmotnost balení: 140 g, 20 nálevových sáčků, 7 g
    Složení: Směs kořene čekanky obecné, cukrové řepy, žita a ječmene
    Návod: sáček vložte do šálku a zalijte vroucí vodou. Nechte vyluhovat asi pět minut.
  • Melta Top 200g
    Více druhová instantní kávovina, vhodná i pro diabetiky.

Použití Melty v domácnosti

Nápoj z Melty

Základní použití Melty je pro přípravu nápoje. Do litru vařící vody se nasypou asi čtyři polévkové lžíce směsi. Voda se nechá několikrát vzkypět (pozor, pěnou nabývá na objemu, a tak je třeba použít větší než litrový hrnek). Pak se nádoba odstaví, nechá pod pokličkou asi čtyři minuty odstát a přecedí se do konvice.

ČTĚTE:  Pardubice: Tip na výlet do rodiště Melty. Pořád se tam něco děje

Melta se pije teplá i studená, se sladidlem i bez slazení.

Melta je výtečný ranní nápoj (je výživná), ale také se hodí odpoledne nebo večer, když už nechceme pít kávu zrnkovou (někdo po ní pak nemůže usnout). V některých lokalitách nebo rodinách je černá melta neodmyslitelným nápoje například k bramborákům nebo k východočeským zelníkůmMelta se samozřejmě také pije jako kterýkoliv nápoj – podle chuti.

Bílá káva z Melty

Tradiční – babičkovská – bílá káva se připravuje smícháním silnějšího odvaru Melty (tři lžíce Melty na půl litru vody) a svařeného mléka. Poměr a síla odvaru je ovšem věcí individuální chuti, a tak je dobré poměr a množství použité směsi „vyladit“ podle svého. Bílá káva je ideální nápoj na snídani, zejména pro děti nebo pro lidi, kterým samotné mléko nedělá dobře. Je lahodné chuti, které se instantní kávo-mléčné prášky nemohou rovnat.

Varianty: Nápoj dokonale plné chuti získáme, když kávovinu nasypeme přímo do vařícího mléka. Pod pokličkou necháme odstát a přecedíme. Také je možno do silnější melty přidat trochu sladké smetany (tento způsob se hodí, když meltu podáváme větší společnosti třeba při odpolední svačině).

Poznámka: Starší generace si pamatují, a nevědomky tak negativně ovlivňují mladou generaci a děti, že se na bílé kávě se svařeným mlékem dělaly škraloupy, a ty děti neměly rády. Na současném mléce z krabice se už škraloup nevytvoří.

Pro ty, kdo mají mléko „od krávy“: mléko svaříme, necháme odstát, až se vytvoří škraloup a pak přecedíme do melty. Podruhé se už nevytvoří.

Další tip: Vysvětlíme, že škraloup je vlastně svařená smetana, a smetana je dobrá. Ovšem moc to nezabírá.

Kávovinový sirup

Kávovinový sirup je domácí nápodobou kávových nebo cikorkových sirupů, které se vyrábějí v zahraničí a u nás poměrně draho prodávají. Využívají se pro profesionální a domácí cukrářskou výrobu. Chuť meltového sirupu je výtečná, cena zanedbatelná. Z obsažených látek lze zdvihnout ukazováček pouze nad cukrem, ale sirup je sirup, bez cukru se neudělá. Na rozdíl od kávových přípravků neobsahuje kofein, je proto vhodný i pro děti.

V 250 ml vody svaříme asi šest plných lžic Melty a necháme alespoň 15 minut louhovat. Přecedíme, výsledkem je asi 200 ml silného odvaru. Ten svaříme s s troškou soli (asi na špičku kávové lžičky) a 200 g cukru do táhlé konzistence. Ještě vřelý sirup přelijeme do sklenice a uzavřeme. Protože má výrobek vysokou koncentraci cukru, nebude se kazit, ale pro jistotu jej skladujeme v chladu. Množství surovin si každý přizpůsobí potřebnému konečnému produktu, pouze je třeba zachovat poměr 1:1 – odvar : cukr.

ČTĚTE:  Dobrodružství Melty aneb Rodokmen Melty sahá až k Napoleonovi

Použití: Přelivy dezertů a moučníků, dochucování tvarohových a smetanových krémů, míchané nápoje.

Meltový pudink

V mléku svaříme Meltu, přecedíme, odměříme. Podle obvyklého způsobu zavaříme v malém množství studeného mléka rozmíchaný pudinkový prášek (vanilkový) nebo na půl litru 40 g maizeny nebo 40 g bramborové moučky.

Meltová buchta

Dvě lžíce suché Melty lze připadat do piškotového, třeného nebo litého perníkového těsta. Moučník získá novou neotřelou chuť.

Krémy a dortové náplně

  • Velmi silným odvarem z Melty lze ochutit tvaroh, jogurt nebo zakysanou smetanu, z kterých po přídavku ztužovače připravujeme náplně pečených i nepečených dortů.
  • Nebo lze ze silnějšího mléčného meltového odvaru a pudinku, škrobu nebo mouky uvařit kaši, kterou přidáváme na zlehčení máslových krémů.

Meltový dort – Pardubický dort Makové panenky

Následujte recept na meltový dort, perník z melty i meltový krém do zákusků

Melta do guláše

Poměrně známým je také tip přidat hrnek uvařené neslazené melty k masu dušenému na guláš.

Foto: Snímky obchodního balení Melty jsou ze stránek pardubických Kávovin a.s., ostatní fotky (mp)

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/1_jak-se-vari-melta-800x600.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/1_jak-se-vari-melta-150x150.jpgMaková panenkaPOLABÍbílá káva z melty,bílé kafe z melty,buchta z melty,čekanka,čekanka recepty,čekankový sirup,cikorka,cikorková káva,co je cikorka,co je melta,co obsahuje melta,dia melta,dort z melty,jak se vaří melta,jak uvařit meltu,kávový sirup z melty recept,krém z melty,melta,melta baletní,melta do guláše,melta příprava,melta recept,melta s mlékem,melta složení,melta soud o název,melta sypká,melta v sáčku,melta značka,meltový sirup recept,Pardubice melta,polská melta,příprava melty,pudink z melty,slovenská melta,z čeho je meltaMelta je původní tradiční kávovina české výroby. Jedná se o vyváženou směs pražených kořenů čekanky obecné, cukrové řepy, praženého mletého žita a ječmene. Melta je chráněný název výrobku. Používat název Melta, a nebo i název slovo melta připomínající, může pouze tradiční výrobce Melty, akciová společnost Kávoviny se sídlem v Pardubicích. Melta...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země