Břeclavsko | Krajina vytvořená uměleckým duchem a lidskou prací. Zámečky, vyhlídky a letohrádky malebně rozestavěné v přírodě. Vinice, vinařská kultura a víno. Zdravý pohyb ve zdravém prostředí. To vše, a ještě mnohem víc, čeká návštěvníky LVA, Lednicko-valtického areálu

LVA, státní zámek Lednice

Zájem o LVA se neustále zvyšuje

Doporučovat návštěvu Lednicko-valtického areálu (LVA) je stejně zbytečné, jako zvát do Prahy, do Českého Krumlova či na Karlštejn. Snad jen s tím rozdílem, že na prohlídku LVA jeden den nestačí. Ideální způsob, jak Lednicko-valtický areál poznat, je cyklistika. Oblast ale rádi navštíví i pěší turisté. Lednicko-valtický areál je ovšem připraven i na příjezdy automobilistů a motoristů. Třebaže oblast ročně zaplní na půl milionu turistů, všichni zde najdou ubytování, najedí se napijí podle svého gusta a dostanou informace o všech místech, která stojí za vidění.

Lednicko-valtický areál leží na Břeclavsku

Lednicko-valtický areál, to nejsou jen dva zámky z titulních měst. Jedná se o krajinný celek, o nejrozsáhlejší lidským úsilím komponovanou krajinu v Evropě, možná i na světě. Nachází se v okrese Břeclav v těsné blízkosti hranici s Rakouskem a má rozlohu 283,09 kilometrů čtverečních. Na severozápadě na něj navazuje CHKO Pálava.

Pavlovské vrchy, Sirotčí hrad

Lednicko-valtický areál uznává celý svět

 1. Lednicko-valtický areál byl v roce 1992 vyhlášen ministerstvem kultury jako jedna z prvních dvou krajinných památkových zón na území České republiky.
 2. Od prosince 1996 je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zahrnuje množství kulturních i přírodních památek, včetně nejvyšší kategorie národních.
 3. Od roku 2003 je celý areál součástí biosférické rezervace Dolní Morava.

Příroda „přírodní“ i lidskou rukou vytvořená

Kromě Valtic, Lednice (spojených alejí z roku 1715) a Hlohovce jsou významnými krajinotvornými celky uměle vysázený Boří les, soustava Lednických rybníkůlužní les při řece Dyji kolem Břeclavi.

Letohrádky, pavilony, zámečky…

Doslova signifikantní jsou pro LVA tak zvané salety, drobné historické nebo historizující stavby roztroušené v krajině, které často nemají jiný než dekorativní účel. Jedná se o komplex loveckých zámečků, vyhlídek a různých krajinotvorných prvků.

ČTĚTE:  Specialita Lednicko-valtického areálu: Plesné tašky jako příloha k "fazulačce" s nudlemi
 • Uvedené názvy odkazují na jednotlivá hesla ve Wikipedii vztahující se ke konkrétní stavbě.
 1. Apollónův chrám
 2. Belvedér
 3. Dianin chrám
 4. Hraniční zámeček
 5. Janův hrad
 6. Kaple sv. Huberta
 7. Kolonáda na Rajstně
 8. Lovecký zámeček
 9. Maurská vodárna, Akvadukt 
 10. Minaret v lednickém zámeckém parku
 11. Nový dvůr
 12. Obelisk
 13. Rybniční zámeček
 14. Tři Grácie
 15. Zámeček Lány
 16. Zámeček Pohansko

Do Lednicko-valtického areálu na kole i pěšky

Lednicko-valtický areál leží v naprosté nížině. Do LVA proto jezdí rádi:

 • cyklisté upřednostňující roviny před kopci,
 • „kolaři“, kteří toho jinak přes rok moc nenajezdí (takže nejsou nijak trénovaní),
 • rodiny s dětmi mladšího věku,
 • senioři nebo lidé s lehčím zdravotním hendikepem..

Cesty jsou pro jejich pohyb a potřeby uzpůsobeny. Cyklistické značení je velmi dobré. Protože jsou většinou cesty společné také pro pěší turisty a protože provoz na nich se děje v obou směrech, bývá na nich hlavně v sezoně „dost husto“. Rodiče dětí by proto asi měli nejprve učinit potomkům „instruktáž“, jak se chovat na jízdním kole, a sami jim jít příkladem. Cyklistiku tu je možno provozovat celoročně.

LVA: Terény pro turisty všeho věku

Pěší turisté se sice pohybují pomaleji než cyklisté, zato se podívají i do míst, kam se „kolaři“ nedostanou, anebo jen obtížně. Pěší turistiku zde mohou celoročně provádět lidé všeho věku a všech výkonnostních kategorií.

 • Červená: Kolonáda na Rajstně – Valtice – žst. Valtice-město – Rendezvous (Dianin chrám) – sv. Hubert – Tři Grácie – Nový Dvůr – žst. Lednice-rybníky – Lednice – Bulhary – dále do Šakvic
 • Modrá: žst. Valtice-město – Hlohovec – Hraniční zámeček – Sedlec – dále do Mikulova
 • Zelená: žst. Boří Les – Pohansko – žst. Břeclav – zámek Břeclav – Kančí obora – Janův hrad – zámecký park Lednice – Lednice
 • Žlutá 1: žst. Břeclav – zámek Břeclav – Kančí obora – sv. Hubert – Hlohovec – Hraniční zámeček – Rybniční zámeček – žst. Lednice-rybníky – Apollonův chrám – U Apolla
 • Žlutá 2: Lednice – Lovecký zámeček – Ladenský most – dále do Podivína
ČTĚTE:  Specialita Lednicko-valtického areálu: Plesné tašky jako příloha k "fazulačce" s nudlemi

Domácí příprava výhodou

V Lednicko-valtickém areálu je toho tolik k vidění, že stojí zato udělat si před plánovaným výletem či dovolenou „domácí přípravu“. Podívat se, kde se nacházejí zájmové objekty a podle mapy si předem připravit plán postupu.

 • A co je také pro někoho důležité: zjistit předem, jaké vstupné se platí do té které památky. Bohužel pro LVA není k dispozici žádná multi (kombo) vstupenka a vše je nutno platit zvlášť.

Ceny vstupenek nejsou symbolické, a tak je dopředu dobré vědět, kolik a za co turista hodlá utratit, kam by chtěl vstoupit a co mu postačí vidět zvenčí. Naštěstí má každá památka svou webovou stránku, kde jsou ceny vstupného a otevírací doba uvedeny.

TIP: Specialita Lednicko-valtického areálu: Plesné tašky jako příloha k „fazulačce“ s nudlemi

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/LVA_lednice_zkraju1-1-800x450.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/LVA_lednice_zkraju1-1-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETbřeclavsko,cyklostezky jižní morava,dovolená jižní morava,jižní morava,lednice na moravě,lednicko valtický areál,město lednice,obec lednice,valtice,valticko lednický areál,zámecký hotel lednice,zámek lednice,zámek lednice a okolí,zámek valticeBřeclavsko | Krajina vytvořená uměleckým duchem a lidskou prací. Zámečky, vyhlídky a letohrádky malebně rozestavěné v přírodě. Vinice, vinařská kultura a víno. Zdravý pohyb ve zdravém prostředí. To vše, a ještě mnohem víc, čeká návštěvníky LVA, Lednicko-valtického areálu LVA, státní zámek Lednice Zájem o LVA se neustále zvyšuje Doporučovat návštěvu Lednicko-valtického areálu...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země