“Rodný list” byl Meltě vystaven a “trvalé bydliště” má v Pardubicích. Devadesátitisícové statutární krajské město Pardubice leží ve východních Čechách na soutoku Labe s Chrudimkou. Dějiny Pardubic sahají do 13. století, ale obvykle to není zájem o historii, co přivádí návštěvníky do města. A není to ani ten příslovečný perník.

Pardubice jsou město sportu: sídlí zde vynikající sportovní kluby, město je dějištěm jedinečných sportovních událostí mezinárodního významu. Pardubice jsou také městem kultury, vzdělání, průmyslu a dopravy. Při vhodně naplánované době návštěvníkovi Pardubic mnohdy na historii ani nezbude čas. Pardubice jsou město moderní a dynamické„stále se tu něco děje“.

Pardubice: Pár dubic tu nejspíš nerostlo

Půvabnou, léta tradovanou historiku, že Pardubice dostaly své jméno po několika zde rostoucích dubech, které ovšem byly samičí – tedy dubice (pár dubic) – kazí botanici a etymologové.

  1. Dub je jednodomý
  2. a původ slova se odvíjí z nejstaršího názvu obce Pordoby, zaneseného sem polskými mnichy.

Těch pár dubic se nejspíš odvodilo od německého názvu města – Pardubitz. 

Vznik koně půlky vysvětluje reliéf na Zelené bráně

S koně půlkou ve štítu

Pardubice vlastnil nejdřív rod pánů z Dubé (opět nahrávka na ty dubice), pak Arnošt z Hostýně. Jeho syn Arnošt z Pardubic byl prvním pražským arcibiskupem. Páni z Pardubic městu zanechali znak – v rudém poli bílého koně se zlatou postrojí. Jenže koně je pouze půlka.

  • (Takže ne sousedi Hradečáci, to už sami páni z Pardubic způsobili, že jejich sídelní město má dnes přezdívku odvozenou od koně půlky.)

Čtrnácté století sice přineslo povýšení Pardubic na město, ale nic víc. Snad jen, že šly Pardubice z ruky do ruky, což pokračovalo i přes husitské války ve století patnáctém.

Na jeho sklonku se ale vše k lepšímu obrátilo: V roce 1491 Pardubice koupil Vilém II. z Pernštejna, nejmocnější šlechtic tehdejšího českého království. Zdejší vodní hrad nechal přestavět ve stylu pozdně gotickém.

Další úpravy města se už pak děly v nejmodernějším slohu – renesančním. Z té doby pocházejí nejkrásnější pardubické stavební památky: zámek, malebné uličky vedoucí od něj na Pernštýnské náměstí a dominanta Pardubic – Zelená brána.

Skok do století páry

Říká se, že Pardubicím (v místní mluvě Pardubicum) k dopravní slávě dopomohla nedaleká Chrudim. Lépe řečeno její radní, kteří v první polovině 19. století nepodpořili návrh, aby plánovaná Olomoucko-pražská dráha proťala jejich město. Trasa byla tedy posunuta nepatrně, necelých 20 kilometrů na sever – přes Pardubice.

  • Stavba dráhy, vedená sedmadvacetiletým Janem Pernerem (7. září 1815 Bratčice – 10. září 1845 Pardubice), trvala tři roky. Od 1. září 1845 začal pravidelný provoz.
  • Za deset let poté započala stavba Jiho-severoněmecké spojovací dráhy Pardubice – Liberec. Provoz na ní započal v roce 1859.
  • Za dalších deset se začala stavět trať z Německého (Havlíčkova) Brodu do Pardubic – zprovozněna v roce 1871.

Za pouhých šestadvacet let se z ospalého městečka stal železniční uzel. Kde byla železnice, natož tak významná, tam se stahoval i průmysl. Pardubice začaly psát novou kapitolu svých dějin.

  • V současné době přes Pardubice jezdí vlaky všech v Česku operujících dopravců. Z Prahy cesta trvá méně než hodinu, z Ostravy jsou cestující v Pardubicích za dvě a půl hodiny, jen hodinu a 40 minut trvá průměrně jízda vlakem z Brna do Pardubic.
ČTĚTE:  Jediná Melta je ta z Pardubic. A co všechno lze z Melty doma připravit?

Báječní muži na létajících strojích

Po sedmadvacetiletém Janu Pernerovi další mladý muž toho samého věku proslavil Pardubice (i sám sebe) – inženýr Jan Kašpar (20. května 1883 Pardubice – 2. března 1927 Pardubice).

  • Dne 16. dubna 1910 provedl s letounem Blériot (replika – horní tři obrázky) první úspěšný český let v délce dvou kilometrů.
  • Za rok poté, už s letadlem vlastní konstrukce, provedl první český dálkový let – z Pardubic do Chrudimi a zpátky (za 24 minuty).
  • Ten den měl ještě jiný primát – let s cestujícím. Svezl se s ním jeho bratranec.
  • Ovšem nejslavnější je Kašparův let z Pardubic do Velké Chuchle dne 13. května 1911. Letoun, s nímž cestu absolvoval, věnoval Kašpar Technickému muzeu Království českého. Je tam dodnes.

Květen (někdy červen) se stal symbolickým časem, kdy se v Pardubicích konají Aviatické pouti.11.května 1991 – po 80.letech zopakován historický přelet J. Kašpara z Pardubic do Prahy na replice aeroplánu Demoiselle,” píše se na webu aviatickapout.cz.

A právě tyto stránky by mohly zajímat všechny, kteří by se tohoto velkého svátku historického letectví chtěli zúčastnit. Program je každoročně tak nabitý, že je dobré vyčlenit si na pouť celý den. Od pardubického nádraží jezdí v ten den speciální autobusový spoj.

  • A pozor – jedna pardubická originalita: Kdo platným osobním průkazem dokáže, je se jmenuje Kašpar/ová, má vstup na Aviatickou pouť zdarma.

Aviatická tradice Pardubic, to je i civilní letiště určené pro dopravu cestujících. Informace o letech lze najít na webových stránkách letiště airport-pardubice.cz.

Do Pardubic na „koníčky“, a nejen na Velkou

První Velká pardubická steeplechase se běžela 5. listopadu 1874. V současnosti se Velká pardubická koná vždy druhou říjnovou neděli.

To ale neznamená, že se v jinou dobu na pardubickém závodišti nic neděje. Od března do listopadu je pro návštěvníky připraven víkendový program, a většina z nich stojí za celodenní výlet do Pardubic. Nabídka a všechny podrobnosti o akcích jsou na webových stránkách Dostihového spolku zavodistepardubice.cz.

  • Ne, není to reklama na hazard. I na méně důležitých dostizích než je Velká pardubická je možno si vsadit. A to i docela malou částku, která nebolí, když tip na „Žíznivou čáru“ nevyjde. Není to návod k hazardu, ale tip na nevinný exkurs  do světa „hříšných“ vášní. I vsazená minimální dvacka okoření dostih jinak malé důležitosti. A sázky prostě ke koním patří.
1. Průhled Zelenou bránou, 2. Východočeské divadlo, 4. nejrušnější třída Míru, 6. pardubický pivovar s restaurací.

Do Pardubic za kulturou

  • Pernštýnská noc – městské slavnosti (červen)
  • Festival smíchu – divadelní festival v VČ Divadlo Pardubice (únor)
  • Komorní filharmonie Pardubice a Barocco sempre giovane – abonentní cykly koncertů klasické hudby
  • Mezinárodní hudební festival Le Quattro Stagioni
  • Mezinárodního festival dětských a mládežnických pěveckých sborů
  • Mezinárodní festival akademických sborů IFAS
  • Mezinárodní folklorní festival Podzimní folklorní slavnosti (září)
ČTĚTE:  Dobrodružství Melty aneb Rodokmen Melty sahá až k Napoleonovi

To jsou tradiční kulturní události, jak je uvádí Wikipedie. Skutečnost je ale mnohem obsáhlejší. Tak obsáhlá, že je třeba před zamýšlenou návštěvou Pardubic “prosít” specializované stránky s nabídkou kulturního dění v konkrétním čase, a pak volit. Výběr bude těžký, protože v Pardubicích se stále děje něco, co přesahuje místní úroveň a vyvolává zájem i přespolních.

Pardubice, město sportu

  • Basketbal: V Pardubicích sídlo basketbalový klub BK Synthesia / JIP Pardubice, který hraje v nejvyšší české soutěži. Tým pravidelně hraje mezi nejlepšími pěti. Fanouškové při ligových zápasech prožívají báječnou sportovní atmosféru se vším, co k vrcholovému basketbalu patří.
  • Fotbalová národní liga: Od sezóny 2012/2013 se do Pardubic po šesti letech vrátila druhá nejvyšší fotbalová liga. Domácí zápasy FNL na stadionu Pod Vinicí.
  • Lední hokej: V Pardubicích sídlí lední hokejový klub HC Dynamo Pardubice, patřící po desetiletí mezi nejlepší a nejúspěšnější týmy v Česku (dříve Československu). Pardubičtí fanoušci hokeje tvoří největší fandící skupinu lidí v Česku a zápasy v hale patří k nejnavštěvovanějším v zemi.
  • Šachy: Každoročně od roku 1990 se v Pardubicích odehrává největší šachový turnaj na světě Czech Open. V turnaji se hrají mimo šachů také scrabble, bridž, poker, mariáš a mankala.
  • Tenis: Pardubická juniorka. Mistrovství České republiky staršího dorostu v tenise je tradiční juniorský turnaj pořádaný od roku 1926. Jde o českou (původně československou) obdobu prestižního floridského Orange Bowlu. S juniorkou jsou spojena jména jako: Martina Navrátilová, Jan Kodeš, Ivan Lendl, Miloslav Mečíř, Hana Mandlíková, Jana Novotná, Petra Kvitová a další. Juniorka je tradičně pořádána o prázdninách – v polovině srpna.
  • Zlatá přilba města Pardubic: Každoroční závod motocyklů na ploché dráze ve Svítkově. Je to nejstarší plochodrážní závod na světě; poprvé se jela v roce 1929. Koná se první říjnovou neděli, týden před Velkou Pardubickou, a zahajuje tradiční týden městských slavností.

Foto: Všechny fotografie z Pardubic a repro znaků (mp)

Zdroj: Info o akcích a sportovních klubech v Pardubicích s částečným využitím Wikipedie.

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/pardubicky-pernik-800x600.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/pardubicky-pernik-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETkam na výlet pardubice,kdy velká pardubická Pardubice,kdy zlatá přilba Pardubice,melta,odlety Pardubice,Pardubice aviatická pouť,Pardubice festivaly,Pardubice historie,Pardubice kam dobrý basket,Pardubice kam na hokej,Pardubice kam za kulturou,Pardubice kávoviny,pardubice koněpůlky,Pardubice letiště dopravní,Pardubice melta,Pardubice perník,Pardubice šachy czech open,Pardubice tenis juniorka kdy,Pardubice vlakem,Pardubice zámek,Pardubice zelená brána,Pardubice železnice,pardubický perník,proč koněpůlky Pardubice“Rodný list” byl Meltě vystaven a “trvalé bydliště” má v Pardubicích. Devadesátitisícové statutární krajské město Pardubice leží ve východních Čechách na soutoku Labe s Chrudimkou. Dějiny Pardubic sahají do 13. století, ale obvykle to není zájem o historii, co přivádí návštěvníky do města. A není to ani ten příslovečný perník. Pardubice...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země