Ronov nad Sázavou: Zadumaný tajuplný kraj s turistickými atrakcemi v okolí
Okolí Ronova nad Sázavou okouzlí každého, kdo má vztah k přírodě, a alespoň trochu romantickou duši. Je to kraj tuláků, kus svého dětství v něm prožily generace táborníků, ticho a klid tam nacházejí rybáři, milovníci řeky Sázavy a jejích niv. Rovněž fandům historie má krajina co nabídnout. A také cyklistům. Ronov nad Sázavou, ležící necelé tři kilometry od Přibyslavi, je dobrým tipem na rodinný výlet i na víkendový „čundr“.
Ronov nad Sázavou: Obec s tajuplným půvabem
Ronov na Sázavou je součást větší Přibyslavi (zámek s muzeem hasičství, jezdecká socha Jana Žižky a rodiště Pribináčku). Leží v kraji Vysočina, v okrese Havlíčkův Brod, na řece Sázavě a na železniční trati Havlíčkův Brod – Kúty. Prochází jím silnice I/19 a sundat nohu z plynu při krátkém průjezdu obcí řidiče nutí jen přikázaná padesátka.
Přesto je Ronov cílem mnoha milovníků pobytu a pohybu v přírodě. Od „čundráků“, přes turisty-klasiky, rybáře, fotografy, výpravy dětských organizací, rodiny na výletě, až k cyklistům a jezdcům na in-linech.
Jsou tady „doma“
- Podél řeky je možno potkávat také mladší lidi, kteří trochu dávají najevo, že v Ronově znají každý kámen, a přitom se jim vlhce lesknou oči. Obojí je pochopitelné. Určitě to jsou bývalí „tomíci“ z Hradce Králové, protože hradecká A-TOM má v Ronově od počátku 90. let své tábořiště a oni tam každé léto strávili tři nezapomenutelné týdny.
- V širším okolí Ronova ovšem bylo nebo stále bývá víc letních dětských stanových táborů – jiných organizací a z jiných měst.
Ze staré trati je cyklostezka
Jen milovníci železnice už do Ronova moc nejezdí. Ronovem kdysi procházela stará železniční trať, býval to jeden ze symbolů kraje. V současné době je přebudována v pohodlnou stezku pro cyklisty a bruslaře. Železničáři a vandráci přišli o ikonu, ale kolaři si libují – cesta bez valného převýšení má i dost odpočívek a zavede je na místa, kam by se jinak nedostali.
Ronov: Kolkolem samá zajímavost
Ronov nad Sázavou leží v regionu mnoha známých a atraktivních turistických cílů.
- Na jih od Ronova leží Polná (12,5 km) a krajské město Jihlava (32 km).
- Na západ, sever a východ od Ronova nad Sázavou je tolik zajímavých míst, že by k jejich návštěvě bylo třeba několika dní, ačkoliv od sebe nejsou příliš vzdálena.
Atraktivní místa v okolí Ronova nad Sázavou
Ronov: Pětimetrová betonová plastika Českého draka, zřícena hradu necelý kilometr od středu obce, středověký most. Krásná procházka říční nivou. Sídlo firmy Amylon – tradičního výrobce proslulého bramborového škrobu.
- 6,3 km Žižkův pomník, Žižkovo pole
- 11,5 Hamry (resp. Najdek), Rozštípená skála (Rozštípenka), betonová socha mamuta a další trochu bizarní plastiky na procházkové okruhu
- 18 km Havlíčkův Brod
- 22 km Bílek, výchozí místo údolím Doubravy
- 22 km Chotěboř, zámek
- 26 km Nové město na Moravě – zámek a mnoho dalších zajímavostí (vyhledat)
- 29 km Veselý Kopec, skanzen (PK)
- 30 km Hlinsko – Betlém, skanzen (PK)
- 31 km Radešín, zámek
- 42 km Dolní Rožínka – Zámek, bývalá zámecká sýpka – dnes strašidelný zámek Draxmoor
- 42 km Šiklův mlýn, Šikland, Westernové městečko
- 52 km Vír, vodní nádrž
- 55 km Pernštejn, hrad
Foto: Mapové podklady mapy.cz, Sázava Kraj Vysočina, ostatní foto (mp)
https://zkraju.cz/ronov-nad-sazavou-zadumany-tajuplny-kraj-s-turistickymi-atrakcemi-v-okoli/https://zkraju.cz/wp-content/uploads/amylon_zajimavost_kr-800x168.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/amylon_zajimavost_kr-150x150.jpgKAM VYRAZIT NA VÝLETamylon přibyslav ronov nad sázavou,kam na výlet,tipy na výletyOkolí Ronova nad Sázavou okouzlí každého, kdo má vztah k přírodě, a alespoň trochu romantickou duši. Je to kraj tuláků, kus svého dětství v něm prožily generace táborníků, ticho a klid tam nacházejí rybáři, milovníci řeky Sázavy a jejích niv. Rovněž fandům historie má krajina co nabídnout. A také cyklistům. Ronov...Maková panenkaMaková panenkajezzina@seznam.czAuthorZKRAJŮ.cz
Dobrý den.
Děkuji za nově objevené stránky. Jenom drobné upřesnění: Pribináček se vyráběl v Pribině n.p. Přibyslav, se sídlem v Hesově. Do Přibyslavi jsou to 2 km, my školáci z Hesova jsme chodili pěšky. A spolužáci z Ronova dodávali kromě „mejdlíček“ i t.zv. „sirob“, mléčně bílou nasládlou hmotu. Podle tvaru ji asi někde v provozu odtesávali majzlíkem. Soudím, že to musel být patrně nějaký produkt kyselé hydrolýzy škrobu, ale nevím.