Znojmo znamená především víno a okurky. Také znojemskou omáčku. V současné době má Znojmo ještě jednu příznivou „nálepku“, a tou  je turismus. Jet poprvé na dovolenou do Znojma znamená dostat víc, než návštěvník očekává. Pradávná a dávná i nedávná historie, zajímavá současnost. Cyklistika, vodní sporty, pěší turistika. Bohatý kulturní život, festivaly, městské akce a slavnosti. Vinohrady a vinařství. Krásná příroda Podyjí počínající úchvatnou polohou města. Znojmo je na své návštěvníky připraveno. A nejen na ty, kteří vystoupí na pár hodin ze zájezdového autobusu a ze všeho nejvíc je zajímá znojemské podzemíochutnávka vín.

Město na vysoké skále

Znojemsko se rozkládá mezi prastarým Českým masivem a značně mladší sestavou alpinskou. Lidově řečeno v oblasti, kdy poslední mírně zalesněné nevysoké kopce Českomoravské vrchoviny naprosto nečekaně přecházejí do úrodných rovin podél řeky Dyje. Daří se zde vínu, obilí, ovoci a zelenině.

Ať turista přijede do Znojma dráhou nebo po některé z hlavních silnic, vítá ho věžatá veduta historického města. Sice příjemná na pohled, ale nijak strhující.

Kdyby se však ke Znojmu přiblížil z jihu, od řeky Dyje, hned by mu bylo jasné, proč si tuto lokalitu vybrali pradávní osídlenci k vybudování hradiště a roku 1226 král Přemysl Otakar I. k založení města.

Je vhodné začít v „ičku“

Střed města Znojma se stal v roce 1971 městskou památkovou rezervací. Pohled na celé Znojmo a jeho okolí nabízí místní radniční věž. Návštěvník musí zdolat po strmých schodech výšku bezmála osmdesáti metrů. Znojemská radniční věž byla postavena v polovině 15. století stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic a patří k dominantám města.

Protože radniční věž nelze přehlédnout, návštěvník snadno najde cestu i k informačnímu centru v Obrokové ulici (vedoucí od věže k Hornímu náměstí). Zde je dobré začít s poznáváním města.

Kromě informací o tom, co město nabízí a co se kdy děje, se mu zdarma dostane také tištěných informačních materiálů:

 • mapky vycházkových okruhů a cyklostezek,
 • otevírací doby a ceníky vstupů do památek,
 • tipy na výlety do okolí.

Je vhodné informovat se o systému městské a příměstské dopravy, protože bez místních znalostí s tím může mít návštěvník trochu potíže.

Znojmo, město klášterů

Za prohlídku stojí Minoritský klášter, vystavěný v polovině 13. století. Dnes v něm sídlí Jihomoravské muzeum. 

 • Při toulkách Znojmem najde turista také na dominikánský klášter (původně gotický klášter založený ve 13. století, barokních úprav se dočkal po roce 1723),
 • kapucínský klášter
 • a klášter křížovníků s červenou hvězdou ve Znojmě-Hradišti, který byl vybudován ve 13. století na místě velkomoravského hradiště a dnes slouží jako Charitní domov pro sestry řádu svatého Karla Boromejského.
 • Rotunda Panny Marie byla v roce 1962 vyhlášena národní kulturní památkou.
 • Pozornost zaslouží kostel svatého Mikuláše a Svatováclavskou kapli na Mikulášském náměstí. Od něj se otevírá úžasná vyhlídka na údolní partie města.
ČTĚTE:  Hanácká metropole Olomouc jako turistický cíl? Proč ne?

Strmou strání pohodlně dolů

Od  kostela lze po modré a červené značce sejít cestami s upravenými vyhlídkami k muzeu motorismu. Z mostu přes Dyji je pěkný pohled na patu hráze znojemské údolní přehrady nebo na železniční viadukt přetínající údolí. K této technické památce je možno vydat se příjemnou procházkou podél Dyje.

Technická památka: Znojemský železniční viadukt

Viadukt přes Dyji byl ve své době unikátní stavbou. Až po roce přišli stavbaři na pevný podklad pro jeho problematický pravý pilíř. Práce na mostě trvaly přes dva roky. Kamenné kvádry vážící až dvě a půl tuny vytahovala na jednotlivé úrovně pilířů poprvé lokomobila. Na zatěžkávací zkoušku počátkem října 1871 bylo použito deset lokomotiv a štěrkový vlak s lokomotivou a devíti vozy štěrku. Největší prověšení 220 metrů dlouhé a téměř 50 metrů vysoké stavby bylo 22 milimetrů oproti přípustným 36. Most fungoval až do devadesátých let 20. století – v roce 1992 byl nahrazen mostním provizoriem.

V roce 2009 byla ukončena kompletní rekonstrukce spočívající v uložení nového ocelového mostu na stávající pilíře a v elekktrifikaci. V současné době je největším objektem na trati bývalé Severozápadní dráhy z Vídně do Prahy a také vyhlášenou technickou památkou. Vlakem přes most se turisté mohou dostat, když se vydají na výlet do rakouského Retzu nebo do Vídně.

Klášter v Louce slouží vinařům

Cesta od viaduktu dál podél Dyje zavede k další nepřehlédnutelné stavbě – k monumentálnímu bývalému premonstrátskému klášteru ve Znojmu-Louce. Založili jej roku 1190 kníže Konrád Ota a jeho matka Marie.  Když si jej představíme v původní plné kráse, snadno uvěříme, že  byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Klášter však sloužil víc než 150 let vojsku, a je to na něm znát.

V současné době sídlí v této (notně zanedbané) národní kulturní památce vinařská společnost Znovín Znojmo. V postupně renovovaných prostorách zde Znovín pro turisty připravil

 • návštěvnické centrum,
 • obrazovou galerie,
 • bednářské a vinařské muzeum,
 • prodejny vín – včetně sudového,
 • ukázkový vinohrad
 • a další zajímavosti.

Doporučuje se cestu za znojemskými víny začít právě zde. V prodejně se sudovými víny si lze koupit i decinku dvě na ochutnání, aby si zákazník mohl vybrat a poznat rozdíl mezi znojemským „sudovým“ vínem a tím, co se čepuje v každé české „sámošce“.

Znovín je v současné době „patronem“ vinařské turistiky. Na jejich webových stránkách je k nalezení kalendář vinařského programu určeného pro nejširší veřejnost. Samozřejmě to je program  většinou pro dospělé, protože červenou nití, která se všemi akcemi táhne, jsou ochutnávky vín.

Výlet do rakouského Retzu

Necelou půlhodinu trvá cesta vlakem do rakouského Retzu. Červeno šedé „lasičky“, rakouské příměstské shuttle soupravy, jezdí v dvouhodinových intervalech. Retz je vinařské městečko. Po prohlídce se turisté mohou vydat po některém ze značených turistických okruhů, které jsou vedeny mezi vinicemi. Časným cílem je vojenský hřbitov a větrný mlýn. Velmi krásný je advent v Retzu, nezapomenutelný až strašidelný bývá čertí průvod v Retzu.

ČTĚTE:  Když nakládané okurky, tak jedině znojemské

Výlet do Vranova nad Dyjí

Vranov nad Dyjí s dominujícím zámkem na skalním útesu a Vranovskou přehradu není nutno ani představovat. Tak snad jen, že do Vranova zajíždějí ze Znojma četné linky příměstské dopravy. Z Vranova lze pohodlnou a zajímavou procházkou dojít k Vranovské přehradě. 

Výlet do Hardeggu

Z Lesné, která leží na silnici mezi Vranovem a Znojmem a je zastávkou vranovských autobusů, je možno se vydat k rakouské hranici. Trochu krkolomnou cestou, kterou ale zvládnou i ukáznění školáci, se dá po žluté a dál po červené značce dojít k hraniční Dyji, nad kterou se – na rakouské straně, nachází městečko Hardegg s hradem vystavěným v roce 1145. Cesta vede velmi zachovalou přírodou, v níž je možnost vidět zajímavé rostliny a živočichy. Cesta zpět po modré značce je pohodlnější. Prochází obcí Čížov, kde je k vidění úmyslně zachované komunistické opevnění hranice. Pro mladší generace a děti to může být lapidárním příkladem tehdejšího stavu věcí.

Znojmo: Pohled od svatého Mikuláše na rotundu Panny Marie a přehradní hráz.

Znojmo: Pohled z jedné z vyhlídek v Karolininých sadech. V pozadí viadukt a klášter v Louce (Znovín).

Rady před cestou

 • Na oficiálních stránkách města lze nalézt seznam všech akcí, které se ve Znojmě každoročně nebo příležitostně konají. Je jich velké množství. Podle toho volit i dobu návštěvy.
 • Ubytování je vhodné si zajistit s předstihem, protože hlavně v době konání vinařských (proslulé je Znojemské vinobraní) a jiných městských akcí je o ubytování ve Znojmě velký zájem.

Foto: Všechny snímky k článku o Znojmě (mp)

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/znojmo_dyje_zkraju-800x600.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/znojmo_dyje_zkraju-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLEThotel znojmo,jak poznat znojmo,kam na výlet,kam na výlet o tomto víkendu,město znojmo,tipy na výlet,typy na vylet,ubytování ve Znojmě,vinařská turistika,vinobraní na moravě,výlety,znojemské víno,znojemské vinobraní,znojemské vinobraní 2018,znojemské vinobraní 2018 program,znojemské vinobraní 2019,znojemsko,znojemský muze,znojemský viadukt,znojmo,znojmo co vidět,znojmo hradegg,znojmo retz,znojmo ubytování,znojmo víno,znojmo vinobraní 2018,znojmo vinobraní 2019,znojmo vranov,znojmo výlety,znojmo výlety do okolí,znojno památky,znovín znojmoZnojmo znamená především víno a okurky. Také znojemskou omáčku. V současné době má Znojmo ještě jednu příznivou 'nálepku', a tou  je turismus. Jet poprvé na dovolenou do Znojma znamená dostat víc, než návštěvník očekává. Pradávná a dávná i nedávná historie, zajímavá současnost. Cyklistika, vodní sporty, pěší turistika. Bohatý kulturní život,...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země