Stojíme nad obecnou mapou České republiky a máme vyznačit, kde se nachází Valaško. Který to je kraj: Moravsko-slezský? Olomoucký? Zlínský? Rychle najdeme Vizovice a prstem zakroužíme tak nějak neurčitě kolem nich. Na mysl o do řeči se nám pohrnou další asociace: slivovice, frgál, Bolek Polívka, pásli ovce. Při vší úctě k jmenovaným atributům, není to nějak málo? Co víme o Valašsku?

Valašsko je svébytný národopisný a kulturní region sousedící na jihozápadě se Slováckem, na západě s Hanou a na severu s Lašskem. Na Slovensku na něj navazuje na jihovýchodě Pováží a na východě Kysuce.

Valašsko je oblast rozprostírající se v nejvýchodnější části Moravy, od hranic se Slovenskem do vnitrozemí České republiky. Konkrétně se jedná o:

  • území současného okresu Vsetín,
  • části okresu Zlín, 
  • částečně okres Kroměříž, 
  • Nový Jičín 
  • Frýdek-Místek.

Východní částí se Valašsko překrývá s CHKO Beskydy. Samotné Moravskoslezské Beskydy tvoří severní hranici Valašska. Jádrem valašského území je Hostýnsko-vsetínská hornatina a severní část Vizovické vrchoviny.

Valašskem za poznáním a dobrým jídlem

Přijměte pozvání na putování částí Valašska. Cesta povede nejen krásnou přírodou a mezi pozoruhodnými díly lidského umu a rukou, ale také mezi oázami dobrého jídla. Jak jinak, než valašskými.

Luhačovice: Kyselky a kyselica

Valašská „poznávačka“ může začít třeba v Luhačovicích. Pojedeme tam vlakem. Díky tomu, že jsou Luhačovice lázně, návštěvníci se do nich velmi dobře vlakem dostanou. „Trasa z Prahy do Luhačovic je denně obsluhována 14 vlaky. Průměrná doba trvání cesty je 5 hodin 19 minut. První vlak odjíždí v 01:39hodin. Poslední odjíždí v 18:58 hodin,“ uvádí se na portálu www.virail.cz.

Budova nádraží možná trochu zklame skalní televizní diváky. Není to nádraží, které bylo několikrát „místem činu“ v seriálu Četníci z Luhačovic. Ale je také pěkné. (To seriálové si zahrálo nádraží v Lednici).

Návštěvníci prohlédnou Luhačovice. Na architektonické podobě lázeňského města se podíleli architekti Dušan Jurkovič, Emil Králík, Oskar Poříska. Popíjí léčivých vod ze zdejších pramenů. Vždyť na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochlorido-sodných kyselek a jeden sirný pramen. Nejznámější minerální pramen je Vincentka. Léčí se zde především lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, trávením a obezitou.

Na posilnění si nedáme pizzu ani lázeňské oplatky (oboje koupíme kdekoliv jinde), ale valašskou kyselicu s pečivem. Když nebude v nabídce restaurací na kolonádě, určitě ji budou nabízet s bistrech podél pláže u vodního díla. Protože k přehradě se turisté asi vydají.

  • Valašská kyselica je polévka s kysaným zelím, s klobásou a se smetanou.
  • A když jsme u regionálních pokrmů, měli bychom v tomto kraji ochutnat i regionální specialitu valašské škračky.

Přes kopec do Vizovic (likérka Jelínek)

Po turistických značkách (pěšky i na kole) se přes kopec dostaneme do Vizovic. Cestou mineme rozhlednu Doubravu, můžeme vystoupat a rozhlédnout se. Od rozhledny vede naučná stezka k místu s kaplí zvanému Chladná studna.

  • Pozor. Naučná stezka dovede k příjemnému rekreačnímu areálu, kde je možno se ubytovat. Areál Revika má své webové stránky, kde se zájemci dozvědí víc.

Ve Vizovicích turisty zajímá: barokní zámek, městská památková zóna, muzeum a historie vizovického pečiva, ve správném čase rockový festival Masters of Rock, likérka Jelínek a její návštěvnické centrum (se vším, co k takovému centru patří).

Mikuláštíkovo fojtství a rozhledna Vartovna

Po prohlídce Vizovic se turisté rádi vydají po modré turistické značce do obce Jásenné. Značka vede po trase nedostavěné železniční dráhy, které se dodnes říká „Baťova“.

V Jasenné se nachází rustikální stavba Mikuláštíkovo fojtství, národní kulturní památka. Jedná se o dřevěný patrový roubený dům s pavlačí na průčelí a rozsáhlým hospodářstvím. Je nejlépe dochovanou stavbou svého druhu na Valašsku, ze všech starých valašských staveb v okrese nejzachovalejší a zároveň nejrázovitější.

Nad stojí naopak dílo soudobé, rozhledna zvaná Vartovna. Byla  zpřístupněna v roce 2009. Rozhledna má tvar kovové spirály, kterou doplňuje kamenný sokl, uvnitř je točité schodiště. Autorem návrhu je zlínský architekt Ivan Bergmann.

Všemina, dobré místo pro dovolenou

Nedaleko Vartovny leží další místo, kde si lze vytvořit základnu pro pobyt na Valašsku – rekreační resort Všemina.Resort poskytuje čisté ovzduší, krásnou přírodu a veškerý komfort. Široké možnosti resortu ocení vyznavači turistiky, vodních sportů, relaxace, milovníci koní, rybáři a v zimě běžkaři i bruslaři,“ uvádějí provozovatelé areálu. „V resortu je k dispozici 25 rekreačních apartmánů, krytý bazén, whirlpool, sauna, masáže, inhalace, caffe bistro, recepce, konferenční prostory a vlastní parkoviště. Resort je baby a pet friendly.

Trnava (u Zlína): Vraník a místní uzenina

Když už je řeč o dobrém jídle a napití na Valašsku: Přes kopec od Všeminy leží obec Trnava (u Zlína). A v ní restaurace s malým pivovarem. Nebo raději malý pivovar s restaurací? K místní várce zde nabízejí vlastní uzeniny. Je třeba k labužnickému „štěstí“ víc?

Vrch Tesáku: Divočák na talíři, Zubr v půllitru

Pěšky nebo na kole pokračujeme severozápadním směrem do Hostýnských vrchů. Zajímá nás Tesák. Jde o horské sedlo v Hostýnských vrších, nejvýznamnější křižovatkou a východisko pěších, cyklistických i lyžařských túr.  Kdo si chce pochutnat zejména na specialitách z kančí divočiny (a jiných jídlech domácí kuchyně), vyhledá zdejší chatu -restauraci.

  • Tesák leží uvnitř přírodního parku Hostýnské vrchy. Důvodem ochrany je zbytek staré jedlobučiny s převahou jedle

Svatý Hostýn: Už jen pro občerstvení a potěchu ducha

Poznávací pouť částí Valašska zakončíme symbolickou poutí na svatý Hostýn, od sedla Tesáku vzdálený pěšky či na kole necelých devět kilometrů.

Na Hostýnu se nachází významné mariánské poutní místo. Svatý Hostýn je údajně nejnavštěvovanějším poutním místem v České republice. Návštěva Hostýnu bude mít spíš duchovní charakter. Kromě poutní baziliky Nanebevzetí Panny Marie s titulem Bazilika minor nás bude zajímat podivuhodná i obdivuhodná křížová cesta Dušana Jurkoviče.

  • Z rozhledny císaře Františka Josefa I. na Hostýně budeme mít rozhled na Valašsko a úrodnou Hanou.
https://zkraju.cz/wp-content/uploads/valassko_zkraju_mp42.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/valassko_zkraju_mp42-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETdovolená na valašsku,kam na výlet,kam na výlet o tomto víkendu,kempy valašsko,Luhačovice,Mikuláštíkovo fojtství,na kole po valašsku,pěšky po valašsku,putování valašskem,regionální kuchyně,svatý hostýn,ubytování na valašsku,valašská jídla,valašsko,Vartovna,vincentka,Vizovice,VšeminaStojíme nad obecnou mapou České republiky a máme vyznačit, kde se nachází Valaško. Který to je kraj: Moravsko-slezský? Olomoucký? Zlínský? Rychle najdeme Vizovice a prstem zakroužíme tak nějak neurčitě kolem nich. Na mysl o do řeči se nám pohrnou další asociace: slivovice, frgál, Bolek Polívka, pásli ovce. Při vší...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země
ČTĚTE:  Co vidět, a co ochutnat, na Kladském pomezí (KHK)