Novohradsko, Novohradské hory, Nové Hrady. Místo protkané historií, místo se zajímavou současností, místo s příznačně čistou přírodou. A přesto – kdo v Novohradských horách a v Nových Hradech kdy byl?

Novohradské hory: Odkud je známe

Když v roce 1992 zazněla v televizi reklama na stáčenou Dobrou vodu, skoro každý se smál: „Někdo asi tak bude kupovat obyčejnou neochucenou vodu,“ kroutili diváci nevěřícně hlavou.

A pak to pozvolna přišlo: „Dobrá voda denně doma, Dobrá voda v dobrých rukách, Příroda regeneruje i renegeruje…“ V 21. století i malé děti vědí, že: „Dobrá voda pramení v čisté přírodě Novohradských hor.“

  • Malá kontrolní zkouška. Dokážete na slepé mapě České republiky lokalizovat Novohradské hory?

Správná odpověď:

Novohradské hory jsou geomorfologický celek a pohoří nacházející se na hranicích Česka a Rakouska. Na českém území se rozprostírají kolem obcí Nové Hrady, Horní Stropnice, Benešova nad Černou, Dolního Dvořiště a Malont až ke státní hranici.

Když Novohradské hory, tak tedy „vzhůru do Nových Hradů“. Ono to vlastně ani jinak nejde. Do Nových Hradů se musí jedině „vzhůru“. S nadmořskou výškou 541 metrů jsou Nové Hrady nejvýš položeným městem okresu České Budějovice.

Proč do Nových Hradů?

Zní to jako pozvánka do pohádky:

  1. Na ostrohu nad řekou Stropnicí, na místě staršího hradiště, postavil roku 1279 pan Ojíř z rodu Vítkovců strážní hrad.  Získal tak kontrolu nad významnou „vitorazskou stezkou“ z Čech do Rakouska, která vedla průchozím hradem a umožňovala nejen lepší ochranu hranic, ale i výběry mýta.  
  2. Po roce 1810 hrad ztratil svůj význam a jeho majitelé se přestěhovali do nově postaveného zámku v Nových Hradech.
  3. Tereziino, zvané též Terčino údolí je anglický lesopark, ležící asi jeden kilometr jihozápadně od Nových Hradů v údolí říčky Stropnice. Park včetně staveb a krajinářských prvků je chráněn jako kulturní památka České republiky. Slouží zejména rekreačním účelům a je veřejnosti volně přístupný.
  4. A potom ještě Dobrá voda, naše nejstarší a nejznámější stáčená stolní voda v novodobé historii. „Každá kapka Dobré vody pochází z hlubinného jezera v oblasti Novohradských hor. Dobrá voda představuje čistotu, zachovalost a prastarou krásu české přírody,“ říkají slogany výrobce.

Už jenom tyto čtyři důvody stačí, aby chtěl turista poznat Novohradsko. V samotných Nových Hradech se ještě nabízí:

  • Budova radnice;
  • Buquoyská rezidence;
  • Bývalý městský špitál a vězení;
  • Kostel sv. Petra a Pavla;
  • Náměstí Republiky;
  • Novohradská kovárna;
  • Zámek Nové Hrady.
ČTĚTE:  Opočno, to není jen zámek: Dovolená pod Orlickými horami

Na železnici raději nespoléhat

  • Do Nových Hradů je vhodné vydat se autem. Pohodlně vůz zaparkovat, a poznávání místa pak učinit pěšky. K autu je pak možno kdykoliv se vrátit a turistu nebude „tlačit“ čas. Neplacené parkoviště je vedle autobusového nádraží.
  • Stejnou svobodu pohybu budou mít i motoristé nebo cyklisté. Placené parkoviště, kde je možno nechat motocykl, je na náměstí.
  • Ale ani „opěšalým“ nejsou Nové Hrady nepřístupné. Jen to klade větší organizační a fyzické nároky. Do Nových Hradů je možno dostat se autobusem z Českých Budějovic. Je to asi 35 kilometrů a cestující turisté dostanou jako bonus průjezd a zastávku v Trhových Svinech (název městečka se líbí hlavně dětem). Pěknou krajinou autobus posléze vystoupá na návrší, na němž byl původně vystavěn hrad, a později kolem něj vzniklo městečko.
  • Pozor na vlak: Dopravní portál sice vyhledá a nabídne železniční stanici Nové Hrady. Ta je ovšem asi šest kilometrů vzdálena od městečka. Autobusy mezi stanicí a městem jezdí dost zřídka, spoléhat na autostop je nespolehlivá rada. Jít pěšky, to odčerpá síly, které budou v Nových Hradech ještě potřeba.

Zámek Nové Hrady 

Klasicistní trojkřídlá dvoupatrová stavba s jednopatrovými přístavky při bočních křídlech, která sloužila hraběcí rodině Buquoyů k rezidenčním účelům od postavení roku 1806 do roku 1945. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka.

V současné době je zámek ve vlastnictví Ústavu nanobiologie a strukturní biologie Akademie věd České Republiky, který zde má své sídlo. V rámci Akademického a univerzitního centra zde působí i Jihočeská univerzita s pobočkami Přírodovědecké fakulty a Fakulty rybářství a ochrany vod.

Hrad Nové Hrady

  • Vstup do areálu je bez omezení.
  • Na hradě jsou k dispozici toalety a přebalovací pult v samostatné místnosti u dámských toalet. 
  • Na nádvoří je povolen vstup se psy jedině na vodítku.
  • Na nádvoří jsou umístěné stojany na kola 32 místy, z toho šest v bezpečnostním stojanu se závorou. V pokladně hradu je možné zapůjčit proti záloze speciální zámek s klíčem.
  • Všechny potřebné informace o placených prohlídkových okruzích a o otevírací době památky jsou k nalezení na oficiálním webu hrad-novehrady.cz.

Terčino údolí, národní přírodní památka

Od hradu Nových Hradů se po červené značce nastoupí na cestu do Terčina údolí. Terčino údolí (také Tereziino údolí) je přírodní památka na rozloze 139,29 hektaru. První úpravy volné krajiny v romantickém údolí řeky Stropnice se uskutečnily na popud Terezie Buquoyové, rozené Paarové v roce 1765.

  • Státní přírodní rezervací byl park vyhlášen již od roku 1949.
  • Od roku 1992 má statut národní přírodní památky.
ČTĚTE:  Opočno, to není jen zámek: Dovolená pod Orlickými horami

Podle nejstaršího dochovaného plánu z roku 1770 byl park původně nazván Krásným údolím, ve kterém se postupně postavily: 

  • Modrý dům,
  • Václavovy lázně, 
  • Švýcarský dům,
  • přestavěl Hamr,
  • zřídil umělý vodopád 
  • a další krajinářské prvky.

Po předání parku hraběnčinu synovci Jiřímu jej přejmenovali na Tereziino údolí. Představuje mimořádný příklad rané krajinářské tvorby.

Vodní nádrž Humenice: Novodobé krajinářství

Turisté půjdou po zeleně značené naučné stezce a v místě rozcestí, kde naučná stezka odbočuje vlevo a překonává vodní tok, odbočí turisté vpravo. Nejdřív po zpevněné cestě a dál vpravo po silnici (tvořící ostrý oblouk) dojdou na hráz vodního díla Humenice.

Novohradsko-doudlebská cyklostezka je dovede ke tvrzi Cuknštejnu. Tam se napojuje opět naučná stezka Terčino údolí, která zavede zpět k hlavnímu vstupu do údolí.

  • Jakou variantu cesty údolím turisté zvolí, je jenom na nich – Terčino údolí je stezkami propletené.

Jídlo a pití Novohradska

  • Při pěších pochůzkách po Novohradsku mohou návštěvníci popíjet Dobrou vodu (z batohu).
  • Při troše štěstí si v restauraci mohou objednat novohradský plátek.
  • Když nebude v nabídce, nic se neděje. Novohradský vepřový plátek je možno připravit si doma, a to podle někdejší oficiální receptury.
https://zkraju.cz/wp-content/uploads/nove_hrady_turistika_zkraju9.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/nove_hrady_turistika_zkraju9-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETdobrá voda,dobrá voda u českých budějovic,dovolená jižní čechy,hrad nové hrady,hrady a zámky,hrady a zámky jižní čechy,kudy z nudy jižní čechy,levné ubytování novohradské hory,město nové hrady,nové hrady,nové hrady cyklistika,nové hrady hrad,nové hrady turidtika,nové hrady zámek,novohradské hory,novohradské hory na kole,novohradské hory tipy na výlety,novohradské hory ubytování,novohradsko,novohradsko dobrá voda,novohradsko hrad nové hrady,novohradsko jak poznat,novohradsko nové hrady,novohradsko památky,novohradsko terčino údolí,novohradsko turistika,novohradsko výlety,penziony novohradské hory,terčino údolí,terčino údolí mapa,terčino údolí nové hrady,tipy na výlet jižní čechy,ubytování nové hrady,ubytování novohradské hory,ubytování v novohradských horách,vodní nádrž humenice,výlety jižní čechy,zámek nové hrady,zámek nové hrady jižní čechyNovohradsko, Novohradské hory, Nové Hrady. Místo protkané historií, místo se zajímavou současností, místo s příznačně čistou přírodou. A přesto - kdo v Novohradských horách a v Nových Hradech kdy byl? Novohradské hory: Odkud je známe Když v roce 1992 zazněla v televizi reklama na stáčenou Dobrou vodu, skoro každý se...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země