Opočno je město v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou. Žije zde přibližně 3 100 obyvatel. Třebaže Opočno má turistům co nabídnout, největší zájem příchozích je o prohlídku renesančního zámku. A největší nápor návštěvníků tu je o prvním srpnovém víkendu, kde se v Opočně koná široko-daleko známá pouť, porcinkule.

Do hor co bys kamenem dohodil…

Když turisté přijíždějí do Opočna vlakem, trochu je překvapí název železniční stanice – Opočno pod Orlickými horami. Třebaže se město rozkládá ve výšce necelých tři sta metrů nad mořem a po žádných horách není z nádraží „ani vidu“, přívlastek je oprávněný. Z Opočna do Deštného v Orlických horách to je po silnici skutečně jen 25 kilometrů.

Do Opočna vlakem, autem, autobusem

Železniční stanice Opočno pod Orlickými horami leží na kdysi důležité trati z Chocně do Meziměstí (rakousko-pruský železniční přechod). Potíž je v tom, že nádraží stojí mimo město. Cesta do města vede kolem opočenské mlékárny, kde se vyrábí směsi na oblíbenou opočenskou zmrzlinu.

  • Po silnici lze do Opočna nejpohodlněji přijet ze směru od 28 kilometrů vzdáleného Hradce Králové.
  • Autobusové spojení je dobré (od Hradce, Králové, Rychnova na Kněžnou, Nového Města nad Metují a od Náchoda), autobusy zastavují na náměstí.

Slavní rodáci bez zásluhy porodnice

Opočno pod Orlickými horami má ve svém rodném listě zapsáno jako své rodiště víc lidí, než se na celkové populaci města odrazilo. Ve městě totiž bývala do roku 2007 porodnice, kam se uchylovaly rodičky z velké části okresu Rychnov nad Kněžnou.

  • Ovšem bez „zásluhy“ porodnice patří mezi rodáky nejslavnější František Kupka (23. září 1871, Opočno – 24. června 1957, Puteaux, Francie), český malíř, grafik a ilustrátor světového významu, jehož díla „trhají“ aukční rekordy. (Na zámku je zřízena stálá expozice ve výstavní síni Františka Kupky a Luboše Sluky.)
  • Nebo také Miloň Čepelka (* 23. září 1936 v Pohoří u Opočna), český básník, prozaik, textař, herec, scenárista, moderátor, ale hlavně protagonista-zakladatel Divadla Járy Cimrmana. V roce 2016 udělilo Opočno Miloni Čepelkovi čestné občanství.
ČTĚTE:  Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec 2021

Zámek v Opočně, jeden z atributů města

Opočenskou dominantou je renesanční zámek. Hlavní zámecká budova má tři podlaží arkádových lodžií otevřených do obdélníkového nádvoří. Budovu obklopuje anglický park, k němuž přiléhá zámecká obora s dančí a mufloní zvěří. Zámek má bohatě vybavené historické interiéry, rozsáhlou sbírku obrazů, knihovnu, kolekci evropských i asijských zbraní, trofejí i etnografických předmětů z Afriky a Ameriky.

Státní zámek Opočno má své webové stránky, na kterých zájemci najdou potřebné informace o otevírací době, prohlídkových okruzích a vstupném.

Porcinkule, široko daleko známá pouť

Tradiční pouť zvaná porcinkule se koná první srpnový víkend v českých a moravských městech, jejichž historie je spjatá s františkánským řádem a kapucíny. Jedním z takových měst je Opočno, kde byl v 17. století postaven kapucínský klášter a kostel Narození Páně. Porcinkule nabízí kromě duchovního programu mnoho pouťových atrakcí, prodejních stánků i občerstvení. Zároveň s porcinkulí se pořádá také Opočenský jarmark s atmosférou středověkého trhu. Během podvečerních a večerních hodin se zde konají různá kulturní představení.

Dovolená v Opočně

Opočno je dobrým letoviskem pro ty, kdo hledají „venkovský“ klid, a přesto se nechtějí úplně vzdát civilizačních výdobytků. Opočno je vhodnou základnou pro poznání severovýchodní části naší země. V Opočně lze vybrat ubytování podle naturelu – od solidního hotelu na náměstí po ubytování v kempu u rybníka Broumaru. Z Opočna lze podnikat jednodenní výlety do okolí:

  • Do Dobrušky (F. L. Věk)
  • Do Třebechovic pod Orebem (Proboštův mechanický betlém a muzeu betlémářství)
  • Do Rychnova nad Kněžnou (zámek a Poláčkovská tradice)
  • Do Nového Města nad Metují (zámek a krátká túra do Pekla s chatou od Dušana Jurkoviče)
  • Do Náchoda (zámek a pevnost Dobrošov)
  • Výlet do Deštného v Orlických horách (Masarykova chata na Šerlichu a výstup na Malou a Velkou Deštnou)

Foto: (Ivo Mráz); mapový podklad (mapy.cz)

https://zkraju.cz/wp-content/uploads/opocno_nadrazi_zkraju_mraz-800x600.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/opocno_nadrazi_zkraju_mraz-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETco vidět v opočně,dovolená v opočně,hrady a zámky,kam na výlet královéhradecký kraj,město opočno,opočno,porcinkule,státní zámek opočno,ubytování opočno,výlety opočno,zámek opočno,zámek opočno otevírací doba,zmrzlina opočno,zmrzlina z opočnaOpočno je město v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou. Žije zde přibližně 3 100 obyvatel. Třebaže Opočno má turistům co nabídnout, největší zájem příchozích je o prohlídku renesančního zámku. A největší nápor návštěvníků tu je o prvním srpnovém víkendu, kde se v Opočně koná široko-daleko známá pouť, porcinkule.
ČTĚTE:  Kořeny české zmrzliny z Opočna sahají k "pradávnému" Mixaru
Do hor co bys kamenem dohodil... Když turisté přijíždějí do...
Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země