Pamatujete na obligátní trasu školních výletů Bouzov – Úsov – Javoříčko? Na tato místa se lze znovu dostat při dovolené v západním cípu střední Moravy. A nejen tam. Region, který většina lidí zná jen z okénka rychlíku či automobilu, je jako stvořený k aktivnímu vyplnění volných dní.  Zejména na kole. Hrady, zámky, lužní lesy, jeskyně, krásná města, místní speciality.

Dovolená na střední Moravě, radnice v Uničově.

Dovolená v Česku, dovolená na Moravě

Při dovolené na střední Moravě rodina využije skoro všechno své domácí vybavení: automobil, bicykly, in-line brusle, koloběžky, dětská odstrkovadla, dětské kočárky, fotoaparát, kameru… Cokoliv ze jmenovaného lze vynechat, ale naopak vše jmenované lze využít. Ale začněme po pořádku. V oblasti mezi vymezené:

  1. Olomoucí na východě,
  2. Šternberkem na severu,
  3. Mohelnicí na západě
  4. a Čechy pod Kosířem na jihu

se najde mnoho příležitostí k ubytování všech typů: od kempů přes penziony po hotely všech kategorií. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o dovolenou s přesuny (na kolech, koloběžkách, na motorce nebo vozem), naprosto nezáleží na konkrétním místě ubytovacího zařízení. Uvedené tipy proto nejsou řazeny podle logické dopravní posloupnosti: všude jsou cyklo cesty a málo frekventované silnice.

Držte si klobouky, jízda začíná 

Dovolená na střední Moravě, hrad Bouzov

Bouzov, hrad z českých pohádek

Hrad Bouzov, národní kulturní památka. Nachází se přímo ve stejnojmenné obci, 11 kilometrů na kole od Mohelnice. Autem to je 11,5 kilometrů, a cesta povede přes Loštice (víc v samostatném článku). Hrad je nepřehlédnutelnou dominantou obce. Hrad má své webové stránky, na nichž je vhodné zjistit informace o otevírací době a o vstupném, protože zde jsou poskytovány různé slevy. Meziročně se mohlo mnohé změnit.

V podhradí Bouzova je zbudován areál historické zábavy s historicky laděnými zábavními programy pro celou rodinu. Atributem areálu je 15 metrů vysoký dřevěný Trojský kůň – uvnitř je galerie.

Dovolená na střední Moravě, arboretum v Bílé Lhotě

Bílá Lhota: Arboretum

Když už jsou turisté na Bouzově, bylo škoda nezajet do sedm kilometrů „blízké“ Bílé Lhoty a neprohlédnout si zdejší arboretum. V arboretu, které je chráněno v režimu „Národní přírodní památka“, je k vidění na tři sta druhů stromů a keřů z Evropy, Asie a Severní Ameriky. Jsou zde pěstovány i  vzácné a sbírkové dřeviny – například japonské javory, vilíny a magnólie. U většiny z nich jsou instalovány informační tabulky. Kromě dřevin je v arboretu vysázené množství květin a aromatických bylin.
Informace o vstupném a otevírací době jsou k nalezení na stránkách arboreta arboretumbilalhota.cz/.

Dovolená na střední Moravě, památník obětem genocidy a Javořičská jeskyně

Javoříčko: Pietní místo, jeskyně a naučná stezka

Od arboreta to je asi 11 kilometrů na kole do Javoříčka. Javoříčko patří mezi obce, které byly za druhé světové války nacisty vypáleny a zcela vyhlazeny z mapy. Na místě vypálené obce je zbudováno pietní prostranství. V Javoříčku se nacházejí veřejnosti uzpůsobené jeskyně.

ČTĚTE:  Opočno, to není jen zámek: Dovolená pod Orlickými horami

Prohlídka Javoříčských jeskyní je možná v délkách tras – 460 metrů / 40 minut a 788 metrů / 60 minut. V Javoříčku byla také vystavěna naučná přírodovědní stezka dlouhá asi pět kilometrů. Popis naučné stezky je k nalezení na stránce javoricko.cz/spranek-npr.php.

Dovolená na střední Moravě, zámek Úsov

Úsov: Zámek a Lovecko-lesnické muzeum

Z dálky viditelný zámek Úsov leží necelých devět kilometrů (na kole) severovýchodně od Mohelnice. Sídlí v něm Lovecko-lesnické muzeum.

Původní gotický hrad, postavený ve stylu francouzského kastelu, náleží mezi nejstarší na Moravě. Lovecko-lesnické muzeum na zámku Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Představuje unikátní sbírku trofejí a preparovaných zvířat nejen z Čech, ale i z Polska, Itálie, Indie a Afriky.

GPS: 49°47’56.565″N, 17°0’52.031″E.

Informace o vstupném a otevírací době je stránce muzeum-sumperk.cz/domains/muzeum-sumperk.cz/index.php/cs/oteviraci-doba.

Dovolená na střední Moravě, Litovel a průvodce Lesánkovou naučnou stezkou.

Litovel a Litovelské Pomoraví

Litovel je od Mohelnice vzdálena necelých 14 kilometrů nebo 18 kilometrů od Olomouce. Rozkládá se na řece Moravě, jejíchž šest ramen dodává Litovli specifický ráz. Město se proto také přezdívá jako  „Hanácké Benátky“.  Město je krásné, úhledné, s mnoha stavebními památkami a vodními díly.

Po prohlídce města mohou návštěvníci ochutnat „litovelskou várku“ přímo v pivovaru. „Přišel, viděl Litovel.“

Je tak trochu podivné zvát dospělé turisty na cestu, která je i v mapě označena jako „Lesánkova naučná stezka“. Infantilní pojmenování je ovšem zvoleno proto, že první část cesty litovelským Pomoravím je upravena pro rodiny s dětmi od předškolního věku. Na stezce lze uplatnit kola, koloběžky, odstrkovadla, kořárky a in-line brusle.

Z Lesánkova okruhu trasa pokračuje po naučné stezce Luhy Litovelského Pomoraví.  Prochází přírodní rezervací Litovelské luhy a národní přírodní rezervací Ramena Moravy.

Dovolená na střední Moravě, Šternberk, hrad a Muzeum času

Šternberk: Hrad, klášter a muzeum času

Osmnáct kilometrů severně od Olomouce leží město Šternberk. Nejvýznamnějšími památkami jsou hrad Šternberk (národní kulturní památka), a kostel Zvěstování P. Marie s přilehlým augustiánským klášterem, němž je umístěna Handkeho galerie. Nachází se zde také zbytky městského opevnění, mariánský morový sloup a množství hodnotných měšťanských domů. Na dřívější výrobu nástěnných hodin, budíků a hodinek navazuje unikátní muzeum Expozice času.

Dovolená na střední Moravě, Čechy pod Kosířem, Muzeum kočárů, rozhledna na Kosíři

Čechy pod Kosířem

Jestli je některé místo jakoby předurčeno pro návštěvu turistů, tak to jsou Čechy pod Kosířem. Leží 20 kilometrů na jih od Litovle nebo 22 kilometrů západně od Olomouce. To je na kole, autem jsou vzdálenosti kratší. Na zámku v Čechách pod Kosířem pobýval velmi často malíř Josef Mánes a nacházel zde mimo jiné modely ke svým Hanačkám „krev a mléko“. Na zámku je zřízena expozice věnovaná dílu Zdeňka a Jana Svěrákových. Další atrakcí je známé Muzeum kočárů, a dále méně známé, ačkoliv zajímavé Muzeum hasičství.

ČTĚTE:  Olomoucký tvarůžkový festival 2019

Na vrchu Kosíři je vystavěna zajímavá rozhledna.

Loštice

Šest kilometrů na jih od Mohelnice se nachází svým způsobem nejslavnější město popisovaného regionu, a to Loštice. Jediné místo v České republice, kde se vyrábějí olomoucké tvarůžky, náš jediný původní český sýr. Lošticím a souvislostem s výrobou tvarůžků je věnován samostatný článek.

Dovolená na střední Moravě, krajská metropole Olomouc

Další zajímavá místa

  • Krajské město Olomouc
  • Lázně Slatinice
  • Město Uničov
  • Mladečské jeskyně
https://zkraju.cz/wp-content/uploads/7ldovolena_morava_zkraju.jpghttps://zkraju.cz/wp-content/uploads/7ldovolena_morava_zkraju-150x150.jpgMaková panenkaKAM VYRAZIT NA VÝLETarboretum,arboretum bílá lhota,bouzov,čechy pod kosířem,dovolená loštice,dovolená na hané,dovolená na střední moravě,dovolená v česku,hrad bouzov,hrad bouzov akce,hrady a zámky,javoříčské jeskyně,javoříčské jeskyně otevírací doba,jeskyně javoříčko,lesánek litovel,litovel,loštice,loštické tvarůžky,m ohelnice,město úsov,olomoucké tvarůžky,pivovar litovel,šternerk hrad,tvarůžky loštice,ubytování bouzov,úsov,zámek čechy pod kosířem,zámek úsovPamatujete na obligátní trasu školních výletů Bouzov – Úsov - Javoříčko? Na tato místa se lze znovu dostat při dovolené v západním cípu střední Moravy. A nejen tam. Region, který většina lidí zná jen z okénka rychlíku či automobilu, je jako stvořený k aktivnímu vyplnění volných dní.  Zejména na kole. Hrady, zámky,...Gastroturistický portál. To nejlepší z regionů naší země