Specialita Lednicko-valtického areálu: Plesné tašky jako příloha k „fazulačce“ s nudlemi
Hlohovec | Výlet nebo dovolená se stanou „úplnými“, když při nich ochutnáme nějakou ryze lokální specialitu. Návštěvu Lednicko-valtického areálu tak může korunovat ochutnávka plesných tašek, bramborové speciality, o níž se uvádí, že je „doma“ v Hlohovci. Jestliže se nepoštěstí a plesné tašky v době naší návštěvy nebudou nikde k ochutnání, můžeme si je připravit sami doma. Po hlohoveckém („lohoveckém“) zvyku si k nim můžeme uvařit „fazulovou“ polévku s nudlemi.
Není snadné nakrmit LVA
Lednicko-valtický areál (LVA) byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1996 jako šestá památka v Česku. V posledních letech prudce stoupla jeho obliba mezi českými i zahraničními turisty. Uvádí se, že (v poslední době) ročně LVA navštíví na půl milionu lidí. Jen samotný zámek v Lednici si v roce 2018 prohlédlo 394 000 návštěvníků (druhá příčka na žebříčku návštěvnosti). A to je nějakých „vyhládlých žaludků“ denně! V Lednicko-valtickém areálu je však tolik možností stravování, že nikdo nezůstane o hladu.
- Někomu stačí jen zastávka u stánků s opečenými klobásami;
- jiní si rádi dají langoše, pizzu, palačinku, takový či onaký burger, špagety nebo asijské nudle.
- Specialisté s „chlupatými jazýčky“ si v hotelových restauracích objednají třeba výběrové zvěřinové speciality.
Pak tu ale ještě početná skupina lidí vyznávajících „gastro turistiku“. Ti namítnou: „Klobásu, pizzu a srnčí paštiku si mohou dát kdekoliv. Na Břeclavsku bychom rádi ochutnali nějakou místní specialitu, něco echt domáckého. Takový pokrm, který nedostaneme nikde jinde.„
Všechna kritéria takové místní speciality splňují plesné tašky. Obecně by se mohlo říct, že se jedná o jistým způsobem zapečené bramborové placky. Připravují se na více místech LVA, rodem ale prý pocházejí z Hlohovce, zajímavé obce ležící mezi Mikulovem a Valticemi.
Hlohovec (místní vyslovují Lohovec) je velmi úhledná a velká obec. Žije zde asi 1300 obyvatel. Turisticky je Hlohovec nejvíc znám pro zdejší Hraniční zámek postavený v letech 1826–1827. Jeho architektura zapadá do stylu okrasných staveb typických pro Lednicko-valtický areál.
Hlohovec: Stále se tu něco děje
Hlohovec je možná zajímavější pro bohatou folklorní tradici v obci udržovanou.
„Dvakrát ročně se tu pořádají tradiční slovácké krojované hody konané ve svátek bývalého i současného patrona zdejšího kostela. První, takzvané májové hodky, se konají první sobotu po svátku sv. Jana Nepomuckého (16. května) a tradiční hody vždy v srpnu v neděli a pondělí po svátku sv. Bartoloměje (24. srpna). Tradiční bývá také Krojový ples (leden – únor). O Velikonocích se zde koná přehlídka vín, při níž zní cimbálová muzika. V roce 2007 byla založena nová tradice pořádání Vinobraní (září – říjen) a koncem roku na svátek Sv Jana Evangelisty se v místním kulturním domě pořádá Svěcení mladého vína. Zajímavý bývá i každoroční výlov Hlohoveckého rybníka, obvykle počátkem listopadu,“ připomíná se v české verzi Wikipedie.
Plesné tašky na FAZULAfestu v Hlohovci
Čtyři ročníky má za sebou svérázný FAZULAfest, který na podzim v Hlohovci rovněž pořádají. Není to jen defilé pokrmů zhotovených z fazolí, FAZULAfest je obohacený o hudební vystoupení místních souborů (například Lohoveckých dětí, Charvatčanů, Koňarů, Valtické krojované společnosti a Chlapů z Lohovca), hraje cimbálová muzika, ochutnávají se místní vína…
Hlavní událostí FAZULAfestu je ovšem přehlídka a ochutnávka jídel s fazolovým základem: Guláše, polévky, saláty, moučníky, ale také přílohy jako česnekáčky a plesné tašky. Plesné tašky se totiž nejčastěji připravují k fazulačce, fazolové polévce, do nichž se po místním zvyku navíc zavařují nudle.
Plesné tašky, autentické recepty
Plesné tašky přímo „z místa činu“ popularizoval před časem veřejnoprávní Český rozhlas Brno v pořadu Apetýt (relace od pondělí do pátku po 10. hodině). Recept na plesné tašky od Anny Střelské z Hlohovce, zazněl ve čtvrtek 20. března 2014.
Suroviny na plesné tašky
- 800 g oloupaných uvařených namletých brambor
- 200 g hladké mouky
- 200 g polohrubé mouky
- 1 polévková lžíce rozpuštěného sádla
- 3 kávové lžičky soli
Postup práce
Večer před přípravou (den předem) si nachystáme bramborové těsto. Uvaříme brambory ve slupce, oloupeme a druhý den je pomeleme na masovém mlýnku, abychom dostali kompaktní hmotu.
Zapracujeme 200 g hladké a 200 g polohrubé mouky, přidáme rozpuštěné sádlo, sůl, zpracujeme těsto a rozdělíme na 8 dílů.
Jednotlivé díly vyválíme na pomoučeném vále, rozválíme na výšku 2 až 3 milimetry. Pomastíme rozpuštěným sádlem a posypeme hrubou krupicí.
Smotáme a klademe na dobře vymaštěný plech. Poté ještě jednou znovu pomastíme a dáme péct do vyhřáté trouby na 220 stupňů Celsia. Když vidíme, že jsou tašky zespodu zlaté, otočíme a znovu pečeme až do zezlátnutí.
Podávají se studené i teplé. V Hlohovci se k nim podává fazolová polévka se širokými nudlemi.
Český rozhlas Brno ovšem odvysílal ještě další „posluchačský“ recept na plesné tašky. „Vyzkoušejte recept na plesné tašky od naší posluchačky Anny Režňákové z Valtic. Jde o specialitu z nedalekého Hlohovce, kde se prý jí k fazolové polévce,“ najdeme na archivních stránkách brno.rozhlas.cz .
Suroviny na plesné tašky II.
- 800 g den předem uvařených oloupaných brambor
- 100 g krupice
- 200 g hrubé mouky
- 1 až 2 vejce
- lžičku až dvě octa
- sůl
- sádlo na promaštění
Postup práce
Suroviny zpracujeme v těsto, které potom rozdělíme na menší dílky.
Rozválíme asi na půl centimetru silný plát a hodně promastíme rozpuštěnými sádlem. Posolíme a posypeme hrubou krupicí.
Smotáme do závinu a rozkrajujeme asi na deseticentimetrové dílky, které pomažeme sádlem a klademe na důkladně vymazaný plech.
Pečeme na 190 stupňů asi půl hodiny do křupava.
Zkusme plesné tašky připravit doma
Tradici plesných tašek potvrdí každý „Lohovčan“, jak místní název své obce vyslovují. Nečekejme však, že by na ně někdo dal recept v přesné gramáži. V „lohovských“ domácnostech se obvykle připravují tak zvaně „od oka“.
- Někdo brambory mele, jiný strouhá nebo lisuje.
- Ten dává vejce do těsta, onen nedává.
- To samé platí o octu.
- Mouka na zadělávání také není striktně předepsána.
Na čem se shodnou všechny předpisy, to je vepřové sádlo na pomastění a hrubá krupice na posypání.
V zásadě je možno říct, že těsto na plesné tašky je stejné jako těsto na bramborové placky, lokše (srovnej Bramborové placky od babičky vs. slovenské lokše z vařených brambor).
Obdobná je také příprava základních placek. Jen je vhodnější vyválet je pokud možno do obdélníkového tvaru, aby se daly stejnoměrně zabalit. Oválný tvar ovšem není závadou.
Před samotným vyvalováním je třeba k ruce si připravit“
- misku s troškou hrubé krupice (nikoliv dehydrované dětské krupičky)
- hrneček s rozpuštěným sádlem
- píro (mašlovačka) na potírání
- plech nebo pekáč silně vymazaný sádlem (plech je vhodnější, závitky pak budou rovné).
Vyválené placky se potřou sádlem, jemně posypou krupicí, pevně smotají a přeloží na plech (do pekáče). Před vložením do středně vyhřáté trouby (190 až 200 °C) je třeba ještě je potřít sádlem svrchu. Pečení trvá asi 30 minut, záleží na výkonu trouby. Proto je třeba kontrolovat je pohledem a z trouby vyndat, když jsou zlaté.
Fazulačku už jen doplnit nudlemi
Fazolovou polévku je vhodné připravit předem a zatímco se placky pečou, jen uvařit nudle do ní. V Hlohovci se většinou používají domácí široké nudle, ale někdo dává i domácí nudle tenké.
Ať tenké nebo široké, ale je lepší uvařit je zvlášť ve vodě. Vařit nudle v zapražené polévce trvá dost dlouho a hrozí jejich přichycení ke dnu, po kterém je jen krok k připálení.
Upečené plesné tašky nakrájíme na „štafetky“. Podávají se buď tradičně k fazolové polévce s nudlemi, anebo jen jako slaný zákusek. Jsou dost syté.
Fazolovica s domácími nudlemi
Recept na moravskou fazolovici s domácími nudlemi představili ve svém pořadu protagonisté gastro pořadu Kluci v akci.
- 120 g bílých suchých fazolí
- 1 mrkev
- 1 petržel
- ¼ malého celeru
- 1 střední cibule
- 30 g másla
- 30 g hladké mouky
- 100 g uzeného špeku
- majoránka
- česnek
- sůl, pepř
„Propláchnuté a přes noc namočené fazole dáme v téže vodě vařit. Zeleninu očistíme a jakmile jsou fazole téměř měkké, přidáme k nim na kostičky nakrájenou mrkev, petržel a celer, osolíme a mírně vaříme 15 minut.
Mezitím si připravíme zásmažku. Na troše másla opečeme na kostičky nakrájenou slaninu s cibulí, zaprášíme moukou, za stálého míchání zalijeme studenou vodou, osolíme a ještě 15 minut povaříme, přidáme k polévce, společně ještě 5 minut povaříme, dochutíme pepřem, česnekem a majoránkou. Polévka se podává s posekanou zelenou petrželkou a domácími nudlemi,“ uvádějí Kluci v akci.
- Takže zbývá už jen doplnit, že se „lohovecká fazulačka“ podává s plesnými taškami.
Napsat komentář